Aflevering 163 voorjaar 2009 Biezelinge, Tholen), 'aesje over (Poortvliet, Scherpenisse, Sint-Philipsland, Oosterland, Oud-Vossemeer, Zierikzee, Reness, Zierikzee), lange rij (Poortvliet), lödpende bok (Zonnemaire, Bruinisse, Sirjansland), 'aesje over in 'n lange rij (Zonnemaire), bok sprienge (Groede, Nieuwvliet), boksken spriengen (Hengstdijk), grööten bok springen (Lamswaarde, Kuitaart en daar werd het alleen door jongens gedaan!, Overslag, zëëkstraol (Koewacht) en bokkie sprienge (Ooltgensplaat). In Axel noemt men dit stronpaole. In heb dit trouwens ook wel eens in Terneuzen gehoord. Is dit spel alleen in het Land van Axel onder deze naam bekend? 4. Hoe noemt u het spel waarbij iemand een gebaar moet raden dat gemaakt wordt door een persoon die op zijn/haar rug zit. De spelers zijn verdeeld in twee partijen. Iemand staat met zijn rug tegen de muur. Een ander staat gebukt met z'n hoofd tegen de buik van de eerste. De spelers van de ene partij springen op de gebukte kinderen. Iem van de springers steekt één, twee, drie, vier of vijf vingers van één hand op. De gebukten moeten dit raden. Zolang het juiste getal niet geraden is, kunnn de rechtstaanden opnieuw op de ruggen springen. Hoe heet dit spel? Bok, bok, 'oevee 'oorens steek ik op? Poortvliet, Oud-Vossemeer Scherpenisse Oosterland, Zonnemaire, Bruinisse, Sirjansland, Ellemeet, Renesse Ouddorp, keutelaerebok (Tholen). Hans Uijl (Zeelst) schrijft erbij: "We zongen dan Keutelaerebok, oevee 'ööre steek 'k op? Ed Steijns uit Kloosterzande schrijft het volgende: Men stak de duim op, dat was Pik. De wijsvinger was Olie, middelvinger was Dik. Er zat maar één persoon tegelijk op de rug, die één van de drie genoemde vingers opstak. Als er geraden werd door de staander, dan moest de ander gaan staan. Hier stond dus één rij gebukt, waarop gesprongen werd. 5. Hoe noemt u het spel, waarbij één speler tegen de muur staat, de anderen staan een eind van de muur achter een lijn. Degene aan de muur draait zich met het gezicht naar de muur en zegt eventueel een versje op, terwijl de anderen zo snel mogelijk bij de muur proberen te komen. Wanneer de degene aan de muur zich snel omdraait, moeten de anderen stokstof blijven staan. Als degene die aan de muur staat iemand heeft zien bewegen, is die af. Zo moeten de anderen zo snel mogelijk bij de muur proberen te raken. Anna Maria koekoek (Poortvliet, Zierikzee, Zonnemaire, Bruinisse, Bruinisse, Sirjansland, Lamswaarde, Kuitaart, Overslag, Ouddorp) afbuiten (Zierikzee), omkiekertie (Ooltgensplaat). 6. In een variant van dit spel worden de beentje niet opgevangen op de hand, maar probeert men ze in hun val weg te graaien. Hoe noemt u dit? De heer Piet Verhage uit Goes schrijft er het volgende over: Deze variant komt me bekend voor, uit de jaren rond 1930. Toen logeerde ik geregeld bij mijn grootmoeder op Oostkapelle. Die woonde rechtover een school en de wat grotere meisjes speelden dan op een mooie gladde stoep van mijn grootmoeder (ter grootte van ca een halve vierkante meter) iets dergelijks met een bepaald soort beentjes ter grootte van een grote knikker. Mijn

Nehalennia | 2009 | | pagina 57