4 Aflevering 163 voorjaar 2009 jaren later. Hier wordt Mevr. de Wed. hr. Tulleken als rechtmatige bezitter van het hof aangegeven (fig. 4). Zowel het geslacht Van Reygersberghe als Tulleken waren tussen de 16de en 18de eeuw bekende families, met een belangrijke tak in Zeeland. Velen waren actief in de Middelburgse politiek, de Verenigde Oost- en West-Indische compagnieën en de Admiraliteit van Zeeland en beschikten over een wijd vertakt netwerk. Beide families bezaten ook aanzienlijke partijen Walchers onroerend goed. Om de trotse eigenaar van het Hof Klarenbeek te achterhalen moest diep in de archieven worden gegraven. Met de hulp van Leo Hollestelle van het Zeeuws Archief zijn de vergaarboeken en overlopers van de Oostwatering, waarin alle gronden per eigenaar geregistreerd staan, systematisch doorgenomen. Gezocht moest worden in het Noordmonster-blok, en meer specifiek in 'den block daer Andries Logiers ende cornelis Coppe Jans inne plach te woonen' (Heemkundige Kring Walcheren 2006). Het speurwerk toonde aan dat in 1702 een zekere Isaac Tulleken hier bijna 5 ha grond, gelegen aan de weg, kocht van David van Reygersberghe, heer van Gapinge en bewindhebber van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, niet toevallig een telg uit de invloedrijke Zeeuwse tak van het geslacht van Reygersberghe. Hoewel in de bronnen geen specifieke verwijzing staat opgenomen naar een buitenhof, kunnen de hier vermelde percelen op niets anders duiden dan het hof Klarenbeek. Wanneer en hoe David van Reygersberghe in het bezit kwam van de gronden is niet teruggevonden. Op de kaart van Visscher-Roman, opgemaakt rond 1650, is de buitenplaats nog niet aangegeven. De aanleg van het Hof Klarenbeek zal dus zeer Fig. 4. De Hattingakaart uit het midden van de achttiende eeuw geeft Mevr. de Wed. hr. Tulleken aan als bezitter van 't hof Claerebeek. J.lmden. tvTCiibourJ?

Nehalennia | 2009 | | pagina 8