10 Aflevering 164 zomer 2009 Verdrevenen uit het aartsbisdom Salzburg. Deze prent hing in de consistorie van de lutherse kerk te Groede ter herinnering aan het ontstaan van de gemeente voorstudie schilderij Fritz Mariersteig, Salzburg, 19de eeuw). zich voort: in 1910 stonden nog 116 zielen ingeschreven en in 2003, toen de gemeente onderdeel werd van de Protestantse Kerk in Nederland, nog 64 zielen. Groede De lutherse gemeente van Groede ontstond - net als de Middelburgse gemeente - door de komst van geloofsvluchtelingen. Hier waren het lutheranen uit het toenmalige aartsbisdom Salzburg, dat sinds 1727 geregeerd werd door aartsbisschop Leopold Anton von Firmian. Deze landsheer wilde het land zuiveren van protestanten en daarmee de geloofseenheid herstellen. De protestantse inwoners werden in 1731 voor de keus gesteld terug te keren tot de rooms-katholieke kerk of het land te verlaten. En dat wilde hij in korte tijd gerealiseerd zien. Het Vrije van Sluis (het huidige West Zeeuws-Vlaanderen), toen onderdeel van het generaliteitsland Staats-Vlaanderen, had dringend behoefte aan arbeidskrachten voor de landbouw door ontvolking van de streek. Het bestuurscollege van het Vrije verzocht de Staten-Generaal om een aantal van de vervolgde Salzburgers naar het land van Cadzand te laten overkomen. De gezant van de Republiek bij de rijksdag in Regensburg wist een overeenkomst te sluiten met de bewoners van de Dürrnberg (bekend om de zoutmijn, gelegen in de omgeving van de stad Hallein). Bijna 800 Dürrnbergers (meest arbeiders van de zoutmijn, die daarnaast een beetje ervaring hadden met veeteelt op hun eigen kleine boerderijtjes) kwamen naar het westelijk deel van Staats-Vlaanderen, maar deze immigratie moet door verschillende oorzaken als mislukt worden beschouwd: circa 125 immigranten stierven in het eerste jaar als gevolg van de zgn. Zeeuwse koortsen, 450 verlieten binnen driekwart jaar het Vrije van Sluis en ongeveer 225 van hen bleven wonen in Groede en omgeving. Zij stichtten op 7 maart 1734 de lutherse gemeente van Groede. Met steun van de Amsterdamse lutherse gemeente bouwden zij een bakstenen zaalkerk

Nehalennia | 2009 | | pagina 12