Aflevering 164 zomer 2009 de leden van Goes en Veere bij elkaar opgeteld: in totaal nog slechts 28 zielen. 'rotestantse alzburgers, op weg aar een nieuw aderland. De vrouw 1orst een bijbel, de an de Augsburgse anfessie en een and met boeken van ohann Arndt over het are christendom. Landelijk kerkverband De lutherse gemeenten in Zeeland maakten deel uit van een landelijk kerkverband. De eerste synodevergadering van de lutherse gemeenten vond plaats in 1605 in Amsterdam. Naast Amsterdam waren vertegenwoordigd de gemeenten Haarlem, Leiden, Rotterdam en Middelburg. Tijdens die vergadering besloot men zoveel mogelijk eenheid tussen de lutheranen in de Republiek na te streven, eenheid zowel in leer en liturgie als in bestuur. Wat de leer betreft: niemand mocht iets leren dat in strijd was met de Onveranderde Augsburgse Confessie uit 1530. De gemeenten breidden hun naam uit met de woorden: toegedaan de onveranderde Augsburgse belijdenis. Zij besloten de gemeente van Amsterdam te erkennen als leidende gemeente. De tweede synode vond plaats in 1614. De landelijke vergadering stelde een centraal bestuur in, het Algemeen Consistorie en trof een regeling om eenheid te brengen in de liturgische gebruiken en ordinanties. Tijdens die synode bleek dat de Middelburgse gemeente bij de doop- en avondmaalsbedieningen wat afweek van het algemeen gebruik. Men drong er bij de afgevaardigden uit Middelburg op aan de nieuwe regels te volgen.14 In 1818 ontving de Evangelisch-Lutherse Kerk bij Koninklijk Besluit het Algemeen Reglement voor het bestuur van de Evangelisch-Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden, waarbij bepaald werd dat het bestuur van de kerk berust bij de synode (het algemeen bestuur), de synodale commissie (het dagelijks bestuur) en de plaatselijke besturen van de gemeenten. Opmerkelijk is dat tevens is vastgelegd dat geen reglement, verordening of besluit iets mag bevatten, dat de geloofsvrijheid van gemeenten of van bijzondere personen aantast. Dat betekende dus ruimte voor verschillende theologische opvattingen. JiiJt vhuJit met e/tnejcAie<& ./es Winters f/atlA

Nehalennia | 2009 | | pagina 15