Aflevering 164 zomer 2009 Een scheuring in de Amsterdamse gemeente als gevolg van een theologische strijd tussen rechtzinnigen (mannen van het oude licht) en vrijzinnigen (mannen van het nieuwe licht) verbrak in 1791 de eenheid in de lutherse kerk. Eerst ontstond de Hersteld-Lutherse gemeente te Amsterdam, maar in de jaren daarna volgden andere lutherse gemeenten of delen van gemeenten, die samen de Hersteld Evangelisch-Lutherse Kerk stichtten.15 In Zeeland scheidden zich geen gemeenten af. Tussen de niet-herstelden en de herstelden was wel grensverkeer mogelijk: diverse predikanten van het herstelde kerkgenootschap lieten zich beroepen in lutherse gemeenten van orthodoxe signatuur: zo werden in de twintigste eeuw de herstelde predikanten J. E. B. Blase (die later, van 1947-1952, hoogleraar aan het hersteld-evangelisch-luthers seminarium was), C. F. Nolte en W. F. ten Rouwelaar aan de lutherse gemeente in Middelburg beroepen. In 1952 herenigden de beide lutherse kerken zich. De herenigingsdienst vond plaats op 31 januari 1952 in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui in Amsterdam. Voor deze dienst bestond in de gemeenten Middelburg, Vlissingen en Groede grote belangstelling, maar vanwege de afstand en de daarmee gepaard gaande reiskosten, besloot men op zondag 10 februari 1952 in Vlissingen een gecombineerde herdenkingsdienst te houden onder leiding van de Vlissingse predikant H. Johannes.16 Op 1 januari 1956 werd het Algemeen Reglement vervangen door de nieuwe kerkorde voor de Evangelisch-Lutherse Kerk, een kerkorde die de kerk een belijdend karakter gaf. In december 2003 besloot de lutherse synode om zich met ingang van 1 mei 2004 te verenigen met de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland tot de Protestantse Kerk in Nederland. Als landelijk kerkverband bestaat de Evangelisch-Lutherse Kerk sinds 1 mei 2004 niet meer. Wel kunnen de evangelisch-lutherse gemeenten zelfstandig blijven voortbestaan in de verenigde kerk. Dat geldt op dit moment in Zeeland voor de gecombineerde gemeente Groede-Middelburg-Vlissingen en de gemeente in Zierikzee. De lutherse gemeenten in Nederland vormen tezamen nog wel de evangelisch-lutherse synode, die onder meer de belangen van die gemeenten behartigt en de band met de Lutherse Wereldfederatie onderhoudt. De Protestantse Kerk heeft in haar kerkorde onder meer vastgelegd, dat de verenigde kerk zich in de Onveranderde Augsburgse Confessie en de Catechismus van Luther verbonden weet met lutherse traditie. Op die manier blijft de lutherse traditie behouden in het Nederlandse protestantisme. Besluit Deze lezing mocht ik houden op hervormingsdag 2008. Een dag vóór 1 november (Allerheiligen), de dag waarop de rooms-katholieken alle heiligen gedenken en twee dagen voor 2 november (Allerzielen), de dag waarop de katholieken alle gestorvenen herdenken. Aan deze gedenkdagen besteden de lutherse gemeenten in hun liturgie ook aandacht, hoewel ze in 2004 zijn verenigd met kerken uit de calvinistische traditie. In het kerkelijk spectrum bevonden en bevinden de lutheranen zich tussen calvinisten en rooms-katholieken met een lange en rijke traditie. Religieus erfgoed waar de protestantse gemeenten in Zeeland en in Nederland blijvend van kunnen profiteren.

Nehalennia | 2009 | | pagina 16