Joodse religie en geloofsbeleving in hedendaags Zeeland Aflevering 164 zomer 2009 Petra de Braai Inleiding Het is de bedoeling kort wat te vertellen over een deel van het onderzoek dat ik in 2006 heb uitgevoerd. Het betreft een kwalitatieve studie naar de identiteitsdynamieken binnen de Joodse Gemeente Zeeland. Via interviews zijn de verhalen van verschillende mensen die als lid of donateur betrokken zijn bij deze gemeente verzameld. Aan de hand van citaten uit deze verhalen wordt een beeld geschetst van het proces van (her)opbouw van de Joodse Gemeente Zeeland na de restauratie van de synagoge in Middelburg in 1994. Via het combineren van autobiografische en theoretische invalshoeken kijkt dit onderzoek naar de mate waarin joodse identiteit, als functie van een groepslidmaatschap, beleefd en actief geleefd wordt. Een antwoord op de vraag; 'hoe ben je Joods in Zeeland?' wordt gepresenteerd aan de hand van de vijf ervaringsgebieden van joodse identiteit van Ido Abram (1996). Voordat het verhaal daadwerkelijk begint, wordt het geplaatst in een context en in een visie op wetenschap. Een visie die het centrale concept identiteit en aanverwante concepten als cultuur, religie en traditie ziet als 'claims in een specifieke context'. Joden identificeren zich vandaag de dag via verschillende categorieën, ze maken gelijktijdig gebruik van verschillende definities of labels, waarvan de doelen onderling soms tegengesteld zijn. De huidige joodse identiteitsdynamieken zijn gebaseerd op nieuwe samenstellingen van mogelijke narratieven (verhalen) voor zelfidentificatie (Webber 1994). Door gebruik te maken van het dynamische identiteitsmodel van Pinxten en Verstraete (1998) analyseert deze studie de verhalen en labels die betrokken zijn bij een dergelijk proces. Op deze manier kunnen de concepten identiteit, cultuur en traditie op een wetenschappelijke manier gebruikt worden en komt er ruimte voor een visie op traditie als een creatief leerproces dat door elk individu, groep en gemeenschap telkens opnieuw moet worden vormgegeven. 1. De context De condities waarin we leven veranderen constant. De aanname is dat als de condities van het sociale leven veranderen, ook de condities voor de identiteitsformatie veranderen. Hoe gaat het Europese jodendom om met deze constante veranderingen? Hoe leven ze als joden in deze moderne maatschappij? Samengevat, hoe ervaren ze hun 'joods-zijn'? En deze vragen dan specifiek met betrekking tot mensen die betrokken zijn bij de Joodse Gemeente Zeeland. Een provincie die volgens sommigen een beetje in een uithoek van Nederland ligt. Ver weg van Amsterdam dat, ondanks alles wat volgt uit de sjoa (jodenvervolging door de nazi's), nog steeds het centrum van joods Nederland is.

Nehalennia | 2009 | | pagina 35