Aflevering 164 zomer 2009 479). Gedurende de oorlog was de synagoge verzamelplaats voor in beslag genomen radiotoestellen en bij de bevrijding van Walcheren in november 1944 werd het synagogegebouw door een granaatinslag vrijwel geheel verwoest. 3.2 Joodse Gemeente Zeeland Als je de Joodse Gemeente Zeeland bekijkt, dan is het zo als het nu bestaat, een erfenis van wat het geworden is na 1945. Toen waren heel veel joodse gemeentes in Zeeland weggevaagd en er sluimerdeToen was er niet echt eenzoals nu, nu de synagoge is herbouwd. Die is er weer sinds tien jaar. Dus we hebben weer een huis om naar toe te komen. Na de bevrijding is een klein aantal joden naar Zeeland teruggekeerd. Aanvankelijk hadden ze hun handen vol aan het oppakken van hun leven en het verwerken van alles wat er was gebeurd. In Middelburg en Vlissingen kwam uiteindelijk een klein groepje bijeen dat voornamelijk uit ouderen bestond die al in Zeeland woonden. Later werd dit groepje aangevuld met enkele mensen die in Zeeland waren komen wonen. Volgens één van de deelnemers was de joodse gemeenschap in Zeeland toen niet meer dan een veredeld beleggingsclubje: Het waren eigenlijk een paar mensen die de oorlog overleefd hadden en teruggekomen waren en wat mensen die hier waren komen wonen en zich daar weer bij hadden aangesloten. Maar eigenlijk was de joodse gemeente hier niet meer, zoals Sara Tak, één van de ouderen zegt, dan een soort veredeld beleggingsclubje. Luuc, 45 Toen in de jaren '80 van de vorige eeuw van buiten de Joodse gemeente het initiatief kwam om de synagoge in Middelburg te restaureren was dit voor de initiatiefnemer, de heer Vos: eigenlijk primair gewoon: het is een oude ruïne, de oudste synagoge buiten Amsterdam, dat monument verdient meer respect. Het was een troep. Er lagen condooms, bierblikjes, noem maar op, allemaal rotzooi. Dat was natuurlijk gênant Aanvankelijk is dus niet in eerste instantie gedacht om het gebouw daadwerkelijk ook als synagoge te gaan gebruiken. Dat idee is later gekomen, toen bleek dat de Joodse gemeenschap daar wel behoefte aan had. Gaandeweg is eigenlijk het idee gekomen om daar ook diensten te gaan houden. Dat was een initiatief vanuit de Joodse Gemeente, niet vanuit de stichting. Aad Vos, 69 In 1987 werden initiatieven ontplooid om de synagoge te restaureren. De Stichting Synagoge Middelburg heeft er voor gezorgd dat na een lang onderhandelingsproces en een periode van zeven jaar fondsenwerving de synagoge van Middelburg kon worden herbouwd. De taak van de Stichting ligt volgens de initiatiefnemer vooral in het beheren van het gebouw en op het culturele vlak:

Nehalennia | 2009 | | pagina 41