Over boeken Aflevering 164 zomer 2009 Jubileumuitgave "De Motte De vele aspecten van het 'Flaauwe werk' Ter gelegenheid van het dit jaar gevierde veertigjarig jubileum van historische vereniging "De Motte" verscheen o.m. het fraaie jubileumboek Het Flaauwe Werk. 'De zee geeft, de zee neemt' (gepresenteerd 25 maart). In 1969 begon "De Motte" als Vereniging van Amateurarcheologen voor Goeree-Overflakkee, maar groeide langzaam uit tot een meer algemene historische vereniging. Die allengs bredere, in feite echt heemkundige aanpak wordt ook gereflecteerd in de inhoud van Het Flaauwe Werk. Dit is overigens niet het eerste jubileumboek van deze actieve club. Zo verscheen bij het tienjarig bestaan de uitgave Van Westvoorne tot St. Adolfsland, gevolgd door andere boeken bij volgende jubilea. Het boek is zeer kleurig en fraai geïllustreerd met onder meer nooit eerder gepubliceerd kaartmateriaal; het voorwoord is van Pau Heerschap, óók redacteur van Nehalennia (zie elders in dit nummer het interview met hem). Met het uit de achttiende eeuw daterende Flaauwe Werk wordt een al sinds de middeleeuwen door de zee bedreigd zwak gedeelte van de noordwestelijke kuststrook van Goeree bedoeld. Tot op de dag van vandaag zijn waterstaatkundigen (zoals ooit de bekende Caland) bezig met de versterking van deze zwakke schakel. Nu houdt het Waterschap Hollandse Delta zich met deze taak bezig. Uit het jubileumboek blijkt dat het Flaauwe Werk ook op archeologisch en historisch gebied van belang is. Op het strand is bijvoorbeeld een groot aantal archeologische voorwerpen (ja, ook muntschatten!) aangetroffen, alsook resten van fortificaties. Een groot deel van het boek is geschreven door de ook in Zeeland bekende amateur-archeoloog en medeoprichter van "De Motte" Rias Olivier. Met zijn broer Leen verzamelde hij in de jaren rond 1960 vele archeologische vondsten op het strand. Maar zijn belangstellingssfeer strekt zich verder uit, getuige door hem geschreven hoofdstukken over kustbatterij Westernol en het fenomeen van de 'drenkeldoden'. Het Flaauwe werk omvat verder bijdragen over waterstaatshistorie, bunkers uit de Tweede Wereldoorlog, de projecten van Waterschap Hollandse Delta en natuurlijk de Februariramp 1953. Op pag. 151-153 viel mij - in alweer een verhaal van Olivier - een aardige historische 'omkering' op. Was het in de achter ons liggende eeuwen gebruikelijk om bouwmateriaal van gesloopte huizen, kerken enz. te hergebruiken in andere bouw of bijvoorbeeld bij de versterking van de

Nehalennia | 2009 | | pagina 50