Mededelingen van de Werkgroep CultuurHistorie .150 Aflevering 164 zomer 2009 CURSUS RECHTSPRAAK IN ZEELAND TIJDENS HET ANCIEN RÉGIME Op zoek in de archieven van het Hof van Holland en Zeeland, de Staatse Raad van Vlaanderen en de Kamer Zeeland van de V.O.C. In deze cursus staat centraal hoe er in de Republiek en met name in Zeeland recht werd gesproken. U krijgt een beeld van de ontwikkeling van het straf- en het civiele recht vanaf de landsheerlijke periode tot en met de 18de eeuw, de organisatie van politie en justitie, de rechtspleging op diverse niveaus, de rol van lekenrechters, welk recht er gold en hoe dat werd toegepast. In het tweede gedeelte van de cursus duikt u zelf in een rechtszaak die speelde voor de Staatse Raad van Vlaaanderen en handelde over de nalatenschap van Jacob Cats. Een tweede casus gaat over een zogenaamde Prijszaak uit de procesregisters van de Admiraliteit Zeeland van de V.O.C. Beide archieven bevinden zich in het Zeeuws Archief. Met name de registers van de kamer Zeeland zijn uniek omdat vergelijkbare archiefstukken van alle andere kamers verloren zijn gegaan. Onder begeleiding reconstrueert u de zaken aan de hand van de echte processtukken. Inhoud van de cursus 1. Inleiding op de cursus: opzet en archiefactiviteiten. De landsheerlijke periode: het Bourgondisch-Habsburgs unificatie- en centralisatiestreven. 2. Staatsinrichting tijdens de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden. 3. Recht en rechtspraak tijdens de Republiek. 4. Misdaad en straf. 5. Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland, Staatse Raad van Vlaanderen en Admiraliteit Zeeland. 6. Inleiding op het archiefonderzoek en rondleiding door het Zeeuws Archief. 7 Archiefonderzoek in procesregisters Admiraliteit Zeeland van de VOC. 8 Archiefonderzoek in dossier Staatse Raad van Vlaanderen. Resultaten en conclusies. Cursusdata: maandag 12 en 19 oktober, 2, 9, 16 en 23 november, 7 en 14 december 2009. Locatie: Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. Kosten: 215 incl. reader 200 voor leden van de Werkgroep CultuurHistorie en de Vrienden van het Zeeuws Archief). Studiebelasting: 8 colleges van 2 uur en enkele uren per week zelfstudie. Literatuur: Bij aanvang van de cursus wordt een reader verstrekt. Bijzonderheden: Basiskennis van de Nederlandse geschiedenis wordt verondersteld. Het maximum aantal cursisten is 15. Deze cursus wordt georganiseerd door de Werkgroep CultuurHistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in samenwerking met het Zeeuws Archief en de Stichting Oud-vaderlands Recht.

Nehalennia | 2009 | | pagina 52