Aflevering 164 zomer 2009 gepubliceerd in het literaire tijdschrift Ballustrada (www.ballustrada.eu). De uitslag van de wedstrijd wordt bekendgemaakt tijdens de onthulling van het Monument voor de Verdronken Dorpen in Zeeland, 13 oktober 2009 te Colijnsplaat. Genomineerden worden geacht hierbij aanwezig te zijn en ontvangen tijdig bericht over datum, tijdstip en locatie. Jury De jury van de Poëziewedstrijd Verdronken Geschiedenis bestaat uit: Leo Adriaanse (projectleider Project Verdronken Dorpen, SCEZ) Emma Crebolder (dichter) Kees Klok (auteur, dichter, historicus) Thom Schrijer (dichter, poëziedocent) André van der Veeke (auteur, dichter, red. Ballustrada Voorzitter/secretaris (niet meestemmend): Jan J.B. Kuipers (auteur, dichter, red. BallustradaSCEZ) VRIJWILLIGERS GEVRAAGD Klein onderzoeksproject demografische geschiedenis van Zeeland in de tweede helft van de 19de eeuw In de aanloop naar een nieuw standaardwerk in vier delen over de geschiedenis van Zeeland komen hiaten in de geschiedschrijving des te beter voor het voetlicht. Jan Zwemer is de redacteur van het vierde deel over de periode van 1850 tot nu, en behandelt o.a. sociale en demografische geschiedenis. Hij wil enkele lacunes over de demografische geschiedenis aanpakken door middel van nieuw onderzoek. De Werkgroep CultuurHistorie heeft voor dat nieuwe onderzoek over geboorte, huwelijken en sterfte in het Zeeland van toen, haar hulp aangeboden. Zij zoekt een aantal vrijwilligers ter assistentie van Jan Zwemer. Hebt u altijd al eens méér willen doen dan genealogisch onderzoek, wilt u uw kennis van uw regio verdiepen, zou u graag ook eens geschiedenis beoefenen in teamverband? Dan is dit uw kans. Het gevondene wordt in samengevatte vorm gebruikt voor de nieuwe provinciegeschiedenis. Daarnaast kunnen de resultaten van de deelonderzoeken apart of gecombineerd gepubliceerd worden als artikel in bijvoorbeeld Nehalennia. Het gaat om de volgende deelonderzoeken: I. Naar de hoge huwelijksleeftijd lage huwelijksdeelname door mannen in 1879 in: a. vier gemeenten op Schouwen-Duiveland; b. vier gemeenten in het oosten van de Zak van Zuid-Beveland; c. de deels bevindelijke gemeenten Krabbendijke en Stavenisse. Voornaamste bron: gemeentelijke bevolkingsregisters (onderzoeksplek: gemeentearchieven). II. Kwam de lage huwelijksvruchtbaarheid in een aantal Walcherse gemeenten in 1878-1881 misschien door een hoge huwelijksleeftijd van de vrouwen? Voornaamste bron: website Zeeuwengezocht.nl (onderzoek kan thuis worden gedaan). III. Het (moment van) ontstaan van het lage geboortecijfer in a. drie gemeenten in de Kop van Schouwen; b. drie gemeenten in West Zeeuws-

Nehalennia | 2009 | | pagina 54