Aflevering 164 zomer 2009 Vlaanderen. Voornaamste bron: dito website. IV. De oorzaak van het achterblijven bij de (algemene) daling van de sterfte tussen 1860 en 1890 in: a. Haamstede/Noordwelle (vgl. met Renesse/ Burgh); b. Dreischor (vgl. met Zonnemaire); c. Domburg/Aagtekerke (vgl. met Westkapelle); d. Middelburg; e. Vlissingen (beide zijn bijv. te vergelijken met Goes). Voornaamste bron/onderzoeksplek: Verslagen van de toestand der Provincie Zeeland, aanwezig in Zeeuws Archief en Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Het onderzoek wordt begeleid door Jan Zwemer en de te vormen groep komt voor overleg en/of onderzoek bijeen in het Zeeuws Archief. Periode: tweede helft van 2009 en 2010. Wie een ander onderwerp in de 2e helft van de 19e eeuw wil oppakken, is ook welkom en kan eventueel mee vergaderen. Wie belangstelling heeft, kan contact opnemen met Jan Zwemer te Serooskerke (e-mail: jpzwemer@kliksafe.nl, tel. 0118 59 24 71) of met Theo Schelhaas te Middelburg (e-mail: t.n.schelhaas@zeelandnet.nl, tel. 0118 68 18 83). Dr. Jan Zwemer, redacteur Zeeland 1850-2014; dr. Paul Brusse, eindredacteur nieuwe Geschiedenis van Zeeland; drs. Roelof Koops, directeur Zeeuws Archief; mr. Theo Schelhaas, Werkgroep Cultuurhistorie (KZGW) EXPOSITIE 'LANDBOUW IN ZEELAND' IN HET ZEEUWS ARCHIEF 'Landbouw in Zeeland 19e en 20e eeuw' is de nieuwe expositie in het Zeeuws Archief te Middelburg (www.zeeuwsarchief.nl), die te zien is tot en met 8 januari 2010, maandag tot en met vrijdag en elke eerste zaterdag van de maand, van 9.00 tot 17.00 uur (toegang gratis). In de tentoonstelling gaat veel aandacht uit naar de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder die dit jaar haar 200-jarig bestaan viert. Het rijke archief van de KMWP berust in het Zeeuws Archief, het historische beeldmateriaal uit het archief is nu ook online te zien: circa 400 foto's, kaarten en plattegronden op www.archieven.nl. De tentoonstelling 'Landbouw in Zeeland' besteedt verder aandacht aan Amerika in het kader van de herdenking van de 400 jaar oude betrekkingen. In het kader van '2009 Jaar van de Tradities' gaat de expositie in op klederdrachten en typisch Zeeuwse tradities die te maken hebben met land- en tuinbouw, vee- en fruitteelt. Voor het onderwijs verscheen een Kijk Luisterwijzer bij de expositie.

Nehalennia | 2009 | | pagina 55