Aflevering 164 zomer 2009 studenten hebben het Drents woordenboek van G. Kockx omgezet in een digitale versie. De deelnemers van de dialectendag kregen de eer om de eerste demoversie te zien, en die zag er heel overtuigend uit. Jan Stroop mocht daarna beginnen met een overzicht van groetwoorden in het hele gebied. We kennen Jan Stroop als een boeiende verteller en ook deze keer kreeg hij het publiek op zijn hand (zijn tekst is onder andere te lezen in het dialectenboek, maar ook op zijn website www.janstroop.nll). Na zijn betoog kreeg de gedeputeerde het tiende dialectenboek, Moi, adieë en salut, overhandigd. Omdat het een feesteditie was, werden ook alle deelnemers die elk van de tien dagen hadden meegemaakt op het podium geroepen. Dat overtrof de verwachtingen van de organisatoren, want ruim tien mensen kwamen naar het podium. Onder hen ook enkele Zeeuwen. Mevrouw Rijstenbil uit Scherpenisse en Pau Heerschap uit Ouddorp waren bij de doorzetters die een pakket met streekproducten in ontvangst mochten nemen van de voorzitter Veronique De Tier. De voorzitter Veronique De Tier overhandigt een pakket met Drentse streekproducten aan Edmond Cocquyt, een van de Vlaamse deelnemers die elk van de tien dialectendagen bijwoonde foto Eddy Levis). Ook daarna kwam Zeeland even op het toneel. Hoewel... Frank den Hollander voelt zich allang geen Zeeuw meer. Hij woont al tientallen jaren in Groningen en zingt zelfs Gronings. Hij was met zijn groep 8 jaar geleden te gast op de dialectendag hier in Middelburg. Hij is een neef van de bekende Middelburgse zanger. Frank had een boeiend verhaal over zijn taaiidentiteit ('Een Zeeuw in Groningen' - met een uitstapje naar Schellebelle). Natuurlijk kon hij het podium niet verlaten zonder nog iets te zingen. Daarna kwam de sms-taai aan bod. Ook het verhaal van Reinhild Vandekerckhove werd heel boeiend gebracht met veel voorbeelden. Na het boeiende en gevarieerde ochtendprogramma konden de bijna driehonderd deelnemers met een goed gevoel aan de lunch beginnen. Het middaggedeelte bood ook voor elk wat wils. De boekenmarkt werd druk bezocht en de workshops waren heel interessant. Digitalisering, bijbelvertalingen en plezier hebben in het schrijven van dialectverhalen; er was keuze genoeg. Alieen de wandeling viel in het water, letterlijk dan. Het bestuur - en blijkbaar ook de deelnemers - gingen met een goed gevoel naar huis. Het was een geslaagde tiende dag. Voor wie graag dichterbij iets meemaakt, is er op 29 mei 2010 een Vlaamse diaiectendag in Koksijde. Er is al een voorlopig programma bekend. Meer daarover in een van de volgende nummers van Nehalennia. Kunt u niet zo lang wachten, informeer dan even bij de adviseur streektalen. Wilt u toch weten wat u op de 10de dialectendag gemist hebt, dan kunt u altijd dialectenboek 10, Moi, adieë en salut, aanschaffen (prijs 15). Meer inlichtingen daarover bij de adviseur streektalen, Veronique De Tier, v.de.tier@scez.nl

Nehalennia | 2009 | | pagina 58