VANUIT DE REGIO'S Aflevering 164 zomer 2009 T'rug nae je moestael Op 7 maart werd in het gebouw De Burg van de SCEZ in Middelburg een studiemiddag gehouden over vertalen in het Zeeuws. Deze middag werd georganiseerd door de vertaalgroep van 't Kerkje van Ellesdiek, SCEZ en de ZDV. De middag begon met twee plenaire lezingen. Veronique De Tier vertelde iets over het vastleggen van spelling in de diverse provincies in Nederland, Jopie Minnaard bracht een mooi verhaal en Engel Reinhoudt gaf een boeiende lezing met praktijkvoorbeelden van problemen rond het vertalen vanuit het Nederlands naar het Zeeuws. Daarna kon men in kleinere groepen terecht in workshops over vertalen van poëzie, liederen, de bijbel en sprookjes. Of er kon nog wat verder gediscussieerd worden over problemen rond de spelling. De namiddag vloog ondanks de frisse temperaturen in het gebouw snel voorbij. De tijd was te kort om grondig in te gaan op bepaalde onderwerpen. Tijdens de borrel kon nog wat nagepraat worden. En daar was duidelijk te horen dat dergelijke studienamiddagen naar meer smaken. We houden u zeker op de hoogte van nieuwe initiatieven. Nieuwe aflevering van Woordenboek van de Vlaamse Dialecten Presentatie School en Kinderspelen De WVD-aflevering School en Kinderspelen is donderdag 19 februari 2009 gepresenteerd aan de pers, aan dialectliefhebbers en vakgenoten in het Zeeuws-Vlaamse Zaamslag. Het werd een aangename namiddag in Het Podium in Zaamslag, met lezingen van gedeputeerde Harry van Waveren, prof. dr. Magda Devos, prof. dr. Jacques Van Keymeulen, Matthias Lefebvre en Tineke De Pauw. Het boek werd na afloop overhandigd aan Harry van Waveren, de vertegenwoordigers van de provinciebesturen van West- en Oost-Vlaanderen, het Fonds voor Wetenschappelijk onderzoek Vlaanderen en prof. dr. em. Johan Taeldeman. Het eerste deel van deze aflevering behandelt de Vlaamse (en hierbij horen ook de Zeeuws-Vlaamse) dialectwoorden in verband met de (lagere) school. Ook de kinderspelen - opgenomen in het tweede deel - zijn de laatste eeuw sterk geëvolueerd. Nog maar vijftig jaar geleden werden de meeste spelen gespeeld zonder materiaal, of hooguit met zwerfmateriaal of eenvoudige gebruiksvoorwerpen. Toch was er een grote variëteit. Veel spelen zijn nu verdwenen, meestal samen met de benodigde open ruimte. Enkel herinneringen en benamingen bleven over. Die benamingen zijn in deze aflevering opgenomen. De boeken worden uitgegeven door Academia Press in Gent en zijn te bestellen bij J. Story-Scientia bvba Wetenschappelijke Boekhandel, Sint- Kwintensberg 87, 9000 Gent (telefoon 09-2255757, fax 09-2331409, info@ story.be). De prijs is 40. Inlichtingen kunt u ook krijgen bij de adviseur streektalen v.de.tier@scez.nl - 0118 670883 In februari en maart zijn er traditiegetrouw op Zuid-Beveland en in Zeeuws-Vlaanderen diverse toneelstukken in de streektaal opgevoerd.

Nehalennia | 2009 | | pagina 59