22ste Historische Studiedag van de Werkgroep CultuurHistorie Lezingen (samenvattingen) en sprekers Aflevering 164 zomer 2009 Eerste lezing Lutherse kerk I C.J. Keesde Kruijter Oud-archivaris van de generale synode van de GKN, lid van de Werkgroep Lutheranen in de Lage Landen Lutheranen en hun gemeenten in Zeeland De bijdrage gaat in op ontstaan en ontwikkeling van de zes lutherse gemeenten in de provincie Zeeland, waarvan enkele in de loop van de tijd zijn opgeheven. Ook wordt aandacht geschonken aan landelijke ontwikkelingen van de Evangelisch-Lutherse Kerk en de invloed daarvan op de Zeeuwse gemeenten. Biografie Kees de Kruijter (1941) was archivaris en ambtelijk secretaris van de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN). Hij schreef en schrijft (kerkhistorische artikelen, onder meer in de Vechtkroniek, tijdschrift van de Historische Kring Gemeente Loenen (Utrecht) en in het Jaarboek voor de Geschiedenis van de Gereformeerde Kerken in Nederland en het Historisch Tijdschrift GKN. De Kruijter is auteur van het boek Salzburgse vluchtelingen in Zeeland. Immigratie en integratie in de achttiende eeuw (Goes 2006) en medeauteur van de publicatie Luchtwachtpost in het dorp Loenen aan de Vecht 1921-1940 (Loenen (U) 2008). Hij is lid van de Werkgroep Lutheranen in de Lage Landen, die een handboek voorbereidt over de geschiedenis van de lutherse kerk in Nederland. Tweede Lezing Hofpleinkerk I Dr. S.D. (Steef) Post Neerlandicus, coach, mediator, interim-manager en adviseur De Middelburger Pieter Morilyon 1704-1783) Over gereformeerde vroomheid en verbondenheid Pieter Morilyon werkte bij de West-Indische Compagnie en woonde samen met zijn vrouw Maria Elisabeth van de Cruijsse in De Gouden Druiftak, nu Damplein 21. Hij ging naar de kerk bij dominee Smijtegelt. De dagboeken die hij naliet voor zijn nageslacht, laten zien hoe hij het vroomheidsideaal van de Nadere Reformatie in zijn persoonlijk leven en zijn gezinsleven gestalte wilde geven. Biografie Dr. S(teef) D. Post MPM begon als onderwijzer. Hij promoveerde in 1994 aan de Katholieke Universiteit Nijmegen op een literair-historisch onderzoek naar piëtistische dichters in de achttiende eeuw. Een belangrijk deel van de dissertatie is gewijd aan Middelburgse dichtersnetwerken, waarin Pieter Boddaert (1694-1760) een centrale positie innam. Onder zijn publicaties zijn twee monografieën over Bernardus Smijtegelt. Uit

Nehalennia | 2009 | | pagina 5