Aflevering 164 zomer 2009 Weduwen, op hun trouwdag, 12 maart 1937. Mijn vader Krijn Adriaan van Langeraad (1912-1990) werd geboren op de boerderij 'Dreischors Nieuwland' (thans Zuiddijkweg 2, Dreischor). Mijn moeder Adriana Johanna der Weduwen (1910-1998) zag het levenslicht op de boerderij 'Oosthoeve' (thans Mosseleeweg 6, Kerkwerve). Rond hun twintigste verjaardag vonden ze elkaar tijdens een van de vele verenigings uitvoeringen op Dreischor (Thalia, Bellamy e.d.). In 1932 verloofden ze zich officieel hetgeen als logisch gevolg had dat er naar een passende boerderij gezocht ging worden. Gebruikelijk in Zeeland, in tegenstelling tot de rest van Nederland, is dat de jongste zoon de opvolger op de ouderlijke boerderij wordt. Mijn vader was de oudste van twee zoons en automatisch werd er dus vanuit gegaan dat hij elders als boer aan de slag zou gaan. Op zijn aanstaande schoonvader kon hij niet rekenen, want die had zelf een zoon. Om te kunnen trouwen moest er dus op de vrije markt naar een, bij de afkomst horende, voldoende grote boerderij worden uitgekeken. Na een verlovingstijd van vijf jaar lukte het in 1937 om de boerderij 'De Abeelen' (thans Oostersteijnweg 2, Oosterland) te pachten van de ambachtsheer van Oosterland. Mijn moeder was intussen met haar ouders verhuisd naar Schuddebeurs (Schoddebozze), waar ze, sinds de trouwdag van hun zoon in 1935, rentenierden. Omdat Schuddebeurs onderdeel was van de toenmalige gemeente Noordgouwe, werd het huwelijk van mijn ouders daar op 12 maart 1937 voltrokken. Hoe die dag verliep heeft de broer van mijn vader, Pieter Jan van Langeraad (1913-2003), als volgt in Schouws dialect verteld bij de viering van de gouden bruiloft op 12 maart 1987. In het jaer 1912 is an den diek bie Beldert Krijn ebore. Ruurn een jaer eerder, want vrouwen bin noe êênmae vlugger as vinters, kwam Adri in de wiege an den Schouwsendiek. Bie welke gelegeneid weet ik nie, bin ze mit mekaore op stap egae. Eêst vrieë, toe verlove in op 26 febriaori 1937 deeë ze ondertrouw om op den twaolfden maerte te trouwen. Op de zondaegen daetussen was 't êëste in twëêde gebod. Dat gebruuk is t'r noe nie ml Op den dag van trouwen mochte Suze in ik mit de trouwers rieë. We gienge ëêst nae de veugelkieker in de stad, want van zon dag most der toch een portret weze. Toe bin m'n mit een êêle rij autoos van Schorrebozze nae Noorgouwe eree. Die autoos waere in dien tied bienae aolemaele Amerikanen, zöas Chevrolet in Ford. Het waere nog autoos mit spatborren, treeplanken in grööte koplampen. Voord de Ford was z 'n tied varre vooruut. Die ao toe a zo 'n dienk om in de bezine te roeren. Noe zu vee mensen me nie geloave ma Krijn in Adri bin in de kerreke etrouwd. 't Gemëëntuus van Noorgouwe was in de consistorie. Je kon d'r komme mit 'n brugge over de kerkgracht. De planken van die brugge laege ml Het bruidspaar Krijn Adriaan van Langeraad en Adriana Johanna der

Nehalennia | 2009 | | pagina 68