Aflevering 164 zomer 2009 garren. Voora de vrouwen moste d'r mit beleid over loape. Het kon gebeure dat ze zonder akken an d'aore kant kwaeme. Het trouwen was ma een korte piene. Den ambtenaer van de burgerlijke stand, Knelisse, ao langer werrek mit de regelienge van het naemen zetten dan mit de trouwerie. Nae het trouwen bin m'n mit z'n aolen een rondje weze rieë. Toe is de fermielje nae de ouwelui van Adri op Schorrebozze egae Omdat 't toch een gebroke schoft was bin de pas getrouwden ëëst nog op kraembezoek eweest. Ik geloave dat de borelienk van toe ier ok is. Ze ei dus pas Saore ezie. Naedien m'n op Schorrebozze nog een glaesje edronke in een kedette egeete. Toe bin m 'n aolemaele naer uus egae. Krijn in Adri gienge nae de Zëêdiek bie Viaene in d'r trouwnacht in de bestie van het knechtsuus eslaepe, want Koos van As zat nog op d'ostie. Dit was zo in 't kort de trouwdag van vuuftig jaer terug. Vee is d'r intussen gebeurd, ma ik ouwe d'r mee op. Aore mensen zu ok nog wè wat op d'r lever Rinus van Langeraad, Hoofddorp Herinneringen van mijn vader en zijn zuster aan trouwerijen in vroeger tijd Een bruiloft voor de Tweede Eereldoorlog stak heel eenvoudig in elkaar. Vergeleken met een trouwpartij van nu tenminste, waarbij lang van te voren alles geregeld en besproken moet worden. Toch gaf dat ook toen een hele drukte. De mensen, waarover ik het hier heb, verstuurden geen ondertrouw- kaarten. Het aanstaande bruidspaar ging persoonlijk de familie en kennissen langs en nodigde hen uit voor het bijwonen van de huwelijksplechtigheid of voor het feest 's avonds. Recepties, daar deed men niet aan. Trouwens, het was niet verplicht om een cadeau mee te brengen voor het bruidspaar, wie wat te missen had gaf dat met plezier. Van heinde en verre kwamen de familieleden, vaak nog met koets of gerij. En als het mogelijk was met bus en trein. Ze werden voor de nacht bij familie of kennissen ondergebracht. Het ouderlijk huis van de bruid werd ingericht voor het feest. De voorkamer werd ontruimd en ingericht met banken en schragen. Zo konden er veel mensen een plaatsje vinden. Het achterhuis diende om eten en drinken klaar te zetten. De meeste mensen bezaten geen keuken, alleen een kookkot. De dag zelf De bruid droeg vaak een lange jurk en op het hoofd een mooie hoed. Een witte bruidsjurk was nog lang niet in de mode voor 'gewone' mensen. Later verschenen ook de mantelpakjes. Dat was heel praktisch, want dat kon je ook nog op zondag naar de kerk dragen. En als de lange jurk ingekort werd, hield je er een pronte zondagse jurk aan over. De bruidegom was onopvallend gekleed in een donker pak, dat dienst bleef doen voor begrafenissen en bruiloften tot het echt niet meer paste. En dan hing het in de kast, want je kon niet weten... De overige familieleden droegen hun nette kleren, zelden werd er iets

Nehalennia | 2009 | | pagina 69