Aflevering 164 zomer 2009 nieuws gekocht voor deze dag, het kostte al genoeg. Bruidsreportages bestonden nog niet, dientengevolge hoefde de bruid 's morgens vroeg niet bij de kapper en de schoonheidsspecialiste te zitten. Wie het geluk had, dat één van de gasten een fototoestel bezat, had trouwfoto's. Over de kwaliteit ervan zullen we het niet hebben. Een bruidspaer in de jaeren twintig van d 'n vorigen êêuw (coll. auteur). Zeker als de bruid wat verder buiten het dorp woonde, vroeg haar vader aan de autobezitters in het dorp, of ze die middag wilden rijden. Met als toelichting: 'Je weet, de kribbe 'ang noga óög'. Dat rijden hield in: Eerst naar het gemeentehuis, daarna werd er 'overgetrouwd' in de kerk. En aangezien die kerkdienst lang duurde, gingen de chauffeurs vaak mee de kerk in. Maar dan was het rijden nog niet afgelopen, want de familie rekende er op dat er op weg naar huis een ommetje werd gemaakt. Immers de dag was nog lang en het scheelde weer in de portemonnee. Buurmeisjes hielpen met de bediening, na afloop kregen ze van de feestgangers een fooitje en dat kon aardig oplopen. Thuisgekomen dronk men koffie of thee met een bolus. En al gauw stond de kleine kamer blauw van de sigaren- en sigarettenrook. Ook de chauffeurs gingen mee naar binnen. Bij mooi weer stonden er al snel groepjes mensen buiten te praten, zo dikwijls zagen de familieleden elkaar niet. Eén keer werd mijn vader gewaarschuwd door ervaren chauffeurs. De moeder van de bruid maakte zelf bier en volgens hen was dat niet te zuipen. Inderdaad, bij aankomst bood ze het de heren aan. Degene, die het toch dronk, had er een slechte bekomst van, aldus mijn vader. Bij de avondmaaltijd at men broodjes, soms ook krentenbollen, met koffie en thee. Na een korte pauze ging men over op bier, cognac en jonge klare. Voor de vrouwen was er advocaat, al dan niet zelf gemaakt. De kinderen kregen gazeuse of aanmaaklimonade, een echte traktatie. En daar werd niets meer bij gegeten, hapjes, toastjes etc. waren onbekend. Al gauw steeg de stemming en er werd iemand van het gezelschap uitgenodigd een voordracht te houden. Dat dit altijd dezelfde mensen met dezelfde voordracht waren, deed aan de pret niets af. Om negen, hooguit tien uur was het feest afgelopen, de meeste feestgangers moesten de volgende morgen weer vroeg op. Ook

Nehalennia | 2009 | | pagina 70