Aflevering 164 zomer 2009 69 het kersverse echtpaar moest de volgende dag op tijd op het werk zijn, vrije dagen vanwege je huwelijk, nee, die bestonden niet. Woonruimte Ook in vroeger tijden was er gebrek aan woonruimte. Binnen de familie werd er overleg gepleegd en zo kon het gebeuren dat opoe bij een dochter introk en het kersverse echtpaar het huisje van opoe kreeg. In dat geval kon het jonge stel een gemeubileerd huis betrekken. De meeste jongelui hadden een huurhuis. Sober ingericht met een kastje van opoe, een stoel van deze en gene, een tafel, die eigenlijk maar in de weg stond bij een tante. Een matras voor de bedsteden, matten op de vloer, wat was het overzichtelijk. Er hoefde geen nieuwe badkamer uitgezocht en een paar petroleumstellen, een wasteiltje en wat kookgerei volstond. In het kookkot werd ook de was gedaan. Een groot wasbekken, een stamper en als je geluk had, een wringer. Met familieleden was het huis van tevoren grondig geschuurd, want o, wat hadden de vorige bewoners het vuul achtergelaten. Dat die arme mensen net zo hard hadden staan boenen, werd even vergeten. Als meisjes een jaar of zestien waren, begonnen ze voor hun uitzet te zorgen. Lakens naaien, sparen voor afdroogdoeken, bestemd voor de afwas of voor jezelf. Minstens zes stuks moest je hebben, evenals van het ondergoed. Ook de bruidegom bracht zes stuks ondergoed mee. Daar werd door de omgeving streng op gelet. Wee de moeder die hierin tekort schoot! Want het gebeurde heel dikwijls, dat het jonge stel veel haast had om te trouwen... Rie Rosmolen-Murre, situatie Tholen, ca 1930. Plusfoer foto J. Zandstra). Een pak mit een drollevanger Tegenwoordig kom ik as bestuurslid van het museum wel 'n paer kêêr per weeke in het Ouddurpse Raed- in Polderhuus, 't vroegere gemêêntehuus. Vroeger was dat aors; toet m'n twintigste bin 'k d'r mar vier kêêr in eweest. De êêrste kêêr toe m'n oudste zuster trouwende, de twêêde kêêr toe 'k mit 'n nicht mee mocht göö trouwe, de derde kêêr voor 'n identiteitskaerte in de vierde kêêr voor 'n verklaeringe van goewd gedrag. Over de twêêde kêêr wil 'k hier hè. 'k Was glaof 'k tiejne. 't Was 'n hêêle ongernemieng om d'r ne'ies uut te ziejene. D'r wier beslote om noe mar 's 'n echt pak te kaopene, in 't niejt zelf te naoiene. Bie de buren, de fietsemaekers Van der Bok, die ze hier De Bokkies noemende, wier d'r op'ebeld nae Buijsse in Menheersen om mar 's langs te kommene mit pakkies voor 'n jonge'ie van 'n jaer of tiejne. D'n aoren dag kwam de vertegenwoordeger mit 'n stik of driej medellen. Nae wat passene wier 't 't grieze pak mit 'n plusfoer: 'n jassie mit driej knoppen in 'n drollevanger, zöö wier d'n broek mit elestieken hier enoemd. Van groewn geruute stof naoiende moewder, die naoister eweest was, 'n bloes in van dezelfde stof 'n stropdassie. M'n zuster most van lichtgrieze wolle kniejkousen voor m'n breije. M'n zondaekse schoewen konne d'r nog mit

Nehalennia | 2009 | | pagina 71