Aflevering 164 zomer 2009 Pierre zag - t'r dêêgeliks en bewonderieng oe a zie kon werke en voe d'r goeien 'umeur. Ze spraoke mekaore noe af en toe. Toen a 't werk édêê was kreeg-t'n zien löón, vuuftien stuuvers voe 't oesten en twintig voe de rest. Arjêên riep -t'n nêê 't êêvendeten bie z'n. Pierre was verbêêsd da Jikkemiene ök in d'n opkêêmer was. "Pier, 't werk is 'edêê. J'ei goed werk 'eleverd: je bin een goeie knecht. Bluuf jie bie wat a je lest uut'esproken eit?" "Jao baas." Een snelle blik op Jikkemiene. "Goed. Ik oa allank 'emerkt oe a -t de wind waaid'n bie julder. Mè een knecht vriet mistal nie mee de dochter van de bêês. Toen ik Jikkemiene over joe vroeg, was 't êên- en - oal verblóözen, dus duudeluk 'enocht. Luustert: vermits de schout 't goed vindt da j'ier bluuft mag je mien dochter trouwe. Mè toet je trouw'n bluuf je wè mien knecht, en dinêê dan mien zeune... Mèr a - 't - er guus komme motte die we de nêêm van Warêêven drêêge. Gi j'iermee akkoord?" "Jao baas. 't Kon nie beter, baas."zei Pierre zo blie a - t'n was. Jikkemiene glimlachte nl z'n. Arjêên vervolgd'n: "O ja, Pier, leer in Godsnêêm Bevelans: wat is noe een Bevelanse boer die Vlaoms praot?" Noot Bron van dit verhaal is het boekje Van Quajendam tot Kwadendamme (1972) van mijn vader A. A. J. de Boo. Hij was een groot liefhebber en kenner van zijn geboortestreek. Grappige bijkomstigheid - door mij toegevoegd - is dat Arjaan Walraven óók in onze voorvaderenrij voorkomt... Helen de Boo, dialect Kwadendamme, Zuid-Beveland Nie om te lachen Het is glad m'n bedoelige nie om sterke verhalen te schrieven, mè zo af en toe bin d'r toch wè 's van die diengers dl a je over prööte mot. Noe ze op 's Heerenhoek, ik prööte noe van een jaer of wat terug, een brandweer. En nie zomè een gewone brandweer, néé een buutengewone brandweer. Méé van de beste ploegen in Zeeland. Ze vergadere vee, ze oefene bie 't leven, en spullen da ze Slangen, spuiten, ladders, bielen afijn noem mè op. En een auto! Puik in de verve. En poese da ze doe! Noe stoeng dien auto op'eborge in de loods bie de smid. Mè dat kon op d'n duur nie langer. Dust: ouwoere op 't gemeentuus en werentig wat dienk je? 't GT deur: d'r komt een kazerne. Op 't gemeentuus gêê ze an 't tekenen en an 't rekenen. Wat git 't koste en wat mot'r zoa in? "D'n auto mot 'r in vanzelf en d'r mot 'n werkbanke komme voe onder'oud en me motte kunne vergadere, noe nie ml in 't café." - O.k. Een vergaderruimte dus. (amtenaer) "Ja en me wille ok wè is een komme koffie zette."

Nehalennia | 2009 | | pagina 74