Aflevering 164 zomer 2009 73 - O.k. Een soort keukentje dus. "Wéér ange me öonze pakken en helmen enzo, en a je toevallig is éél nodig nï de plee mot?" - O.k. Een garderobe dus en een toilet. "En voe de spullen voe de carnavalsoptocht zou 't toch wè lekker weze a t'r een zoldertje boven de garage kwiem." - O.k. Een zoldertje komt er. Amtenaeren an 't werk, en rekene! Tekenaeren an 't werk, lijnen zette. Wat gT dat koste? Nie weinig, dat mö je nie dienke. Mè 't komt klaer. De begröötige en de tekeniengen. Mè die motte nog eventjes nï een aar berootje. De schoon'eidscommissie. Jammer, dï vööle ze over de öögte van de goote en de kleuren van de pannen. Nieuwe tekeningen, eventjes opnieuw rekene, kost wè wéé een stuver of wat. Mè afijn een lank verhaal wat in'ekort: ze kunne an de slag. D'r is een mooi hertekampje en as stal een éél oud koets'uus, een monementje Dat mö wig. En bouwe. Dus een garage, vergaderzaal, keuken enz. enz. Licht en gas d'r in. Schilder d'r in en ja or 't komt klaer. Officieel opene. Vlaggen op durp. Fanfare, zondags pak an, de burgemeester mie z'n kittik, de wet'ouwer, de pastoor, uniformen mie sterren en strepen. Toesprêeken, applaus, 't Is gewoon feest! En dan: den auto, tjongen wat blienkt 'n. De roldeure open en d'r in? Nee, d'r vóór. D'n auto kan d'r nie in. 't Deurgat is te lêêge. Nie, vee oor, zomè zowat 15 centimeters... Wien lacht dï Gïn paniek, wordt opgelost, kost nie zovee. Een goeie veertien dêêgen en 't is oké. Intussen is de poletiek an 't ergeweren over de begrootige. Om kort r Foto uit de bundel van Bertus Limonard.

Nehalennia | 2009 | | pagina 75