Aflevering 164 zomer 2009 volledig afgedrukt. We doen het nog eens over. In toen kwaeme ze! Ik woonde vö den oorlog op de 'Oute Poppe', een boerderietje onder an den diek tussen Pikgat in de Prommelsluus. ~t Stieng an de wegt tussen Zierikzêê in Merjaen. 't Was men de tied wel, want der dreigde een oorlog. De kranten stienge der vol van, in aole sodaoten waere opehrope, want 't land was ehmobiliseerd. Buurman Baerend was ok nie mi thuus, want die diende. Soms zag je diengen die je nog nooit ehzien Op een middag oorde ik eei vliegtuug, in toen kwam der net een auto mit sodaoten an. Ze trokke een kenon achter de auto. Inêêns stopten ze, in in lööppas wier dat in stelling ehbrocht. Ik docht noe zu men 't Ma 't was ter zeker ene van ons eige, want ze schote nie. Vliegtugen men der êêl vee. 't Viegveld van Aemstie stieng der vol mee. 's Ochens, as 't mooi weer was dan vloge ze boven de Oösterschelde. Dubbeldekkers waere't. Wat konne ze di stunten mee uutaele. Op ze kop, op zen zie, in der waere der bie die gienge over de kop.'t Was aoltied een mooi gezicht as je ze zö bezig zag. 't Muurtje van den diek was dan men vaste plekje om di ni te kieken. Ik der wat tied du ehbrocht, want ik ieuw van den diek. Soms zag je een vliegtuug mit twêê rompen in mar één vleugel. Dat waere Fokkers. Die vloge ard! Di kon der gêên ene tegenop. Men waere hartstikke staark in de lucht. De Duitsers zoue 't wè laete om ons an te vaolen. Soldaoten men ok vee. Gröote groepen kwaeme verbie marsjere, in som: ze een fiets. Ze dan êêl de wegt nodig. Ze aoae een geweer in van die windsels rond der kieten. 't Was een spannende tied in de maansen maekten 't nog aarger dan 't a was. As je van Aemstie ni de Stad most dan gieng je op de fiets, of je liep. De mêëste verbiegangers kenden men wè, want zo druk was 't nie. As ter noe ene verbie kwam die men nie kenden in ie was ok nog nie op zen schouws ehlëêd, dan kon dat best es een spion weze. Men ter nie op, in vertrouwden zukke maansen nie. Men vaoder was op 't aargste voorbereid. Ie was goed op de oagte wat ter kon gebeure, want ie o vee ehleze over de eerste wereldoorlog. In 't of, o den een schuulkelder ehmaekt. Een flienk gat in de grond, balken in planken, der over in di een meter grond op. In 't midden was een sleuve ehgraeve, in zo kon je an weerskante op een veroaging zitte. Vrêêd koud was dat an je konte. Toen wier 't meie. Prachtig weer was't. Aalken dag giengen men vaoder mit men ouwere broers ni 't land. Mobilisaotie of nie, 't land most schoon bluve. In der most brööd op de planke komme. Op de tiende meie was ten êêl mooie ochtend. Oe of men dat noe zo gauw wiste, dat weet ik nie, ma men wiste a vroeg dat de oorlog uutehbroke was, in dat 't vliegveld op Aemstie ehbombardeerd was. Ikke natuurlijk trek ni den diek om te kieken. Je zag niks. 't Was bladstille. Ma 't wier noe menens. De schuulkelder wier klaer ehmaekt. Eten der in, in kleren. Een paer dekens,want je wist nooit oelang je der in most zitte. Men vaoder was ter glad nie gerust op. "As ze komme", zei ten, "dan schiete ze êêl de Oute Poppe onderste boven". As ze ni Aemstie oprukke, dan motte ze zicht Aoles wi ze last van ruume ze op.

Nehalennia | 2009 | | pagina 78