Aflevering 164 zomer 2009 Eêl Nederland zen eige a overehgeve. Behalve Zeeland. Wulder vochte du. Waere men noe zo dapper? Neeë, 't waere de Fransen die ze op de Sloedam tegenieuwe. Op een ochtend was 't toch menens. Onze soldaoten laege een paer onderd meter bie ons vandaen achter de Vospitsewegt. Ze konne de Duitsers bie Pikgat a an zie komme. Wulder zaete der precies tussen. Aarg gevaerlijk dus. Bart, men broer in ik wiere ni de schuulkelder verbanne. Di zaete men dan op die kouwe banken, 't Was wè mooi weer, ma 't was nog vroeg, in verrekte koud in die kelder. In de vaarte oorde je schiete. Kees, men oudste broer wist te vertalen dat ze dwars du de telefoonpaelen ehschote Der was ok een beetje paniek. Hans, men broer, was 's ochens a vroeg mit de koeien ni den diek ehgae. Ie was koeiewachter, in ie was nie naer uus ehkomme. Laeter kwaeme men der achter dat ten op de Prommelsluus trecht ehkomme was. Die gin schuulkelder. ma ze waere mit de schute in de sluus gelaage, in di was 't net zo veilig. Toen kwaeme de Duitsers. De eerste ik nie ehzie, want ik mocht de schuulkelder nie uutkomme. Onze soldaoten, die achter de Vospitsewegt laege, stienge ze mit der aarmen ni bove op te wachten. Ze zaege wel in dat et gin zin om te vechten, as êêl Nederland a bezet was. De waepens wiere op een oap ehgooid, in toen waere ze krijgsgevangene. Eindelijk mocht ik uut de schuulkelder komme, in kon vö thuus aoles bekieke. Ik bin 't nooit vergete. Soldoaten in grieze uniformen mit van die vreemde elmen op der 5öd. In op die elmen, stieng een doodskop. Ze reeë zachtjes op der motor mit ziespan langs. Je keek je oagen uut. As je negen jaer bin, in je ei nooit meer ehzie dan een boerewaegen in 's zondags een paer koesen, dan liekent net of je in een andere wereld trecht ehkomme bin. Veranderde der noe vêê in ons daegelijkse leven? Neeë, eigelijk nie. De maansen gienge gewoon ni 't land, in Piet de Post bleef gewoon komme. Aarm waere men a êêl lange in dat bleve men. Men vaoder was aarg christelijk in principieel. Ie praete der wè nooit over, ma ie andelde der wè ni. Hamstere mocht nie, want men moste aoles eerlijk dele. In der is wat gehamsterd toen aoles nog nie op de bon was. Ik weet der van ene die zen eige nae den oorlog nog kon wasse mit zêêpe van vö den oorlog. De kassen in de zolders laege vol bie vee maansen. Bie ons niks. Onger men nie, want op een boerderie is aoltied eten. Ma kleren in schoenen, ho ma. Geld men ok nie. Hamstere mocht nie, in in 't zwart wat verkoape ok nie. Aoles wier verkocht vö de priezen die der vö stienge. In men wat klanten uut de stad die om maalk butter in aerpels kwaeme As men ehslacht dan krege de mëëste nog een uspotje mee. Moeder ruilde wel es butter vö sjette. Ze most toch de kousen kunne stoppe. Ze dee dat bie Jan van Zuudland. Een vêêkoaper. Die kocht, in verkocht aoles. De butter za den ok we nie zaalf opehete Ze ei ok nog es bienae in de gevangenis ehzete. As je de butter verkocht most je de butterbonnen inlevere. Ze wiste wè oevee je der van acht koeien kon Ze ze nie Ze kreeg gelukkig drie weken de tied om ze aargens van daene te aelen. Eël de familie is toen bieëhspronge. O ik noe een slechte jeugd? Neeë, ik was best gelukkig. Ik gieng graeg ni schole, ik las graeg, in ik spaerde lucifersmaarken in postzegels. As ten beetje waoide, in de wind kwam uut den goeien oek, dan liep ik an den

Nehalennia | 2009 | | pagina 79