Aflevering 164 zomer 2009 diek. Jutte was men lust in men leven. Di was ok van aoles te beleven. Je zag de Duitse soldaoten langs marsjere, in je oorde ze zienge. Eêl mooi konne ze dat. 's Aevens liepen ze patroelje over den diek, in dan kwaeme ze nogal es ni benee om een praetje te maeken. 't Waere biena aoltied boerejonges. As ter een verkeerden bie was, dan lei der aoltied wel ene een vienger op zen mond. Je most dan nie over Hitier praete. Ze waere over 't algeméén êël netjes tegenover de bevolking. As je klachten dan gieng je ni de ortscommandant. Was de klacht terecht, dan zat de daeder zo an 't oostfront. Di ze et nie op. Op een keer most ik ni de tandarts in de Stad. Loape natuurlijk, want een fiets ik nie. Die kreeg ik pas toen ik aalve was. Toen most ik ni de catechisaotie, in dat was belangriek. 't Was ter eentje mit surrogaatbander Dat gaf nie. Ik was ter verschrikkelijk blie mee. Noe liep ik. Toen kwam der een twêêwielderskarre langs mit twéé moffen derop in een paerd der vo. Ze stopten, in ik wier achter op de karre ehzet. Best aordig toch? An den diek spoelde van aoles an. Stikken van vliegtugen, planken in kistjes. Van aoles. Op een keer lag êêl de glooing vol stookolie mit van aoles der tussen. Der laege ok een stik of twintig waeterdichte kisten. Di zaete zenders in. Die naeme de Duitsers in beslag natuurlijk. Ma bie ons la; ter ene onder 't ooi. Ik bin dat pas nae den oorlog te weten ehkomme. Der spoelde ok nog al es zêêmijnen an. Di ik 't nie op Op een keer lag ter ene bie de Prommelsluus. Een blauwen mit grööte pinnen. Der laege ok nog a wat planken. Die liet ik mooi laage, ok a viel dat nie mee. Bie de Eerekête kwam der ene anspoele in di stienge een man of drie op den diek ni te kieken. "Ik gae toch ma ni benee", zei der ene. De andere gienge ok mee. Toen ze net benee waere, klapten uut mekaore. As waere bluve stae, dan ze nie mi ehleefd. Noe es over wat anders. Ik bin nooit vergete dat men op een aevend in de kaemer zaete. Men moeder stopte kousen, men vaoder las de krante in wulder laeze, in deeë een spelletje. Men waer mit zen aalven een êle kro dus. Toevallig waere men aomea in de kaemer. 't Was bladstille. Inééns ging de kaemerdeure ope in stienge der twéé Duitsers binne. Helmen op, in geweren in der anden. Ze zeie niks in keke alléén ma. Misschien taalden ze oevee der waere. Toei ze uutehkeke waere zeie ze alléén: "Nach Haamstede". Men vaoder wees ze een kant op, in toen gienge ze weg. Oe waere ze noe zo zachtjes binne ehkomme? Ze moste toch du klompekot in de keuken ehkomme weze. Mer niks oord. Toen den oorlog een paer jaer an de gang was, wier 't minder. Aalke nacht lag je wakker van de bommewaarpers die over kwaeme. Dat was aoltied ora een uur of tiene. As ze trug kwaeme nae een paer uren, wier je wi wakker, in dan was ik benauwd. Ze wiere dan anehvaole du nachtjaegers, in dat schieten was ëêl angstig. Op een nacht kwam der een bommewaarper ni benee. Zö'n gierend geluud ik nog nooit oord. Ie zeker nog bommen an boord, want ie was net over ons uus ehvloge, toen den uut mekaore klapte. Ik docht dat 't mit men gebeurd was. Ie viel gelukkig nie op ons uus ma in de Oösterschelde. De bemanning is ter zeker nog uut ehkomme, want die bin anehspoeld bie de Eerekêête. Ik mocht nie ni buute, ma volgens men broers stieng êêl de

Nehalennia | 2009 | | pagina 80