Aflevering 164 zomer 2009 De stoomtram 's Avonds hoorde ik hem in de verte. Als de kalender op rood stond, zag ik hem. Hij loeide door de laatste bocht; de grond sidderde onder mijn voeten. Langs het water scheurde hij de ruimte open; waggelde sissend naar de halte in het open veld, waar mijn oom stond, met zijn strohoed en zijn fiets. En blies daar uit wachtend op het magische signaal van zijn leidsman. Ko Stoutjesdijk Ko Stoutjesdijk (1914-2005) Het 'Zulvermoenster' Het 'Zulvermoenster' kwam op 't juuste moment in oens leven. We hadde net een oud, in nogal vervalle huurhuusie gekrege. Vaaders was d'r in 't hêêle durp niks te kriege. Dat was nog mar net op tied, want vuuf weken laeter wier oenzen ousten gebore. We warre op dat moment zogezeit; aarm mar gelokkig. Zulvermoenster was d'n brommer van m'n joengste broer in zeker al zesdehans toen wiele 'm krege. Op plekken kb je de doenkergroene kleur nog zien, zo assie vroeger geweest was. Hie was deur gêên maans mêêr, an 'de praet' te kriege. Alle oenderdêêlen warre naegekeke in vervange, mar hie dee 't nie mêêr. M'n broer had net z'n riejbewies gehaeld in wou tóch a! een auto kaope, zodoende krege wiele z'n kepotten brommer. Omdat Jan in de ploegedienst waarekte, zat ie elleken ochend op oens straetje, neffen 't kolehok, te sleutele. Nae een week trapte hie ëên keer op de trapper in binnen tien secoenden stoend 't straetje blaauw van de raok. D'n brommer dee 't weer. Omda m'n gêên poort hadde, reej Jan triomfantelijk deur de keuken, in deur de gang heen, naer buuten. Hie gieng een proefroendje maeke. 't Hêêle huus zag blaauw van de dampen. In de Langeweg, reej dat dieng mit gemak zestig! Toen hie even laeter weer thuus

Nehalennia | 2009 | | pagina 82