ANTWOORDEN VAN DE VRAGENLIJST 162 (Winter 2008) Aflevering 164 zomer 2009 81 kwam, voelde z'n eige, nie onterecht, een handigen bliksem. De week d'r op vaarfde Jantje d'n brommer mit een oud blikkie zulvervaarf. Daernae gaf hie 't apperaat de naem: 'Het zulvermoenster.' Haest twee jaer lang dee 't zulvermoenster dienst as vrachtwaegen in as vervoersmiddel. Altied as ie zwaer gelaeje terugkwam, reej Jan, mit brullende motor, dwars deur d'n huzen heen, naer achter. Volgens de buren, dee die dat, as 'k nie thuus was, altied, öök as ie gêên vrachie had. Mar op 'n dag begaf de motor 't. Zelfs Jantje kon d'r niks mêêr mee beginne. We besprakke oender de koffie, waer we 't kring moste laete. Om datte m'n opstienge voor een grööter huus, zat 't d'r nie in om een nieuwen te kööpe. M'n konne elke cent goed gebruuke. Misschien da m'n daerom op 't idee kwamme om d'r nog een slaetje uut te slaen. As ie zou verbrande, dan warre m'n d'r óf, in messchien zou de verzekerieng öök nog wel wat dokke. Netuurlijk is 't nie netjes om zo te rekene, mar we warre perslot een paer aareme sodemieters. Op een kouwen aevend gien Jantje in d'n doenker op weg mit d'n brommer. Zwaer douwend an 't onwillige moenster, liep tie naar buuten 't durp. Nae een kilometer of drie voend ie 't wel vaar genog. Een flessie meegebrachte bezine gieng d'r overheen, in 't brommertie brandende as een lier. Klapperend van de kouw, liep tie 't hêêle ende weer naer huus. M'n sliepe nie veul, die nacht, 't was toch nie wa m'n gewend warre. D'n oaren ochend gieng Jantje zenewachtig zuchtend, naar oenze verzekeringsman. Die heit alle pepieren drie kêêr omgespit, mar 'd'r viel niks te trekke. M'n hadde oens brommertie nooit verzekerd, geweun vergete. Plaete to Corrie Huijer). Corrie Huijer, Ooltgensplaat, mei 2008 In totaal kwamen 29 keurig ingevulde vragenlijsten binnen op het redactiesecretariaat. Dat was iets minder dan gebruikelijk. Waarschijnlijk was de omvang van de lijst daar oorzaak van. De lijsten kwamen uit Biggekerke, Driewegen Kwadendamme, 's-Heerenhoek, Lewedorp, Nieuwdorp, Sint-Annaland, Scherpenisse, Tholen, Sint-Philipsland, Oosterland, Bruinisse, Sirjansland, Zonnnemaire, Zierikzee, Renesse, Groede, Nieuwvliet, Driewegen bij Terneuzen, Sluiskil, Axel, Lamswaarde, Kuitaart, Hengstdijk, Kloosterzande, Koewacht,

Nehalennia | 2009 | | pagina 83