Aflevering 164 zomer 2009 Hoe zat het ook weer? Mw. De Schipper uit Goes schreef ons het volgende. Het is eigenlijk een vraag. 'In het Nederlands is een laan eigenlijk een straat met bomen. Dat is eigenlijk een straat binnen de bebouwde kom. Soms is er een weg in de polder die naar een boerderij leidt. Die noemen ze wel eens een dreef. In het Zeeuws "dreeve". Maar ik hoor ook wel eens een "menne". Stonden et nu altijd aan een dreef aan weerskanten bomen?" Mw. De Schipper, ik weet dat eigenlijk ook niet zo goed. Volgens mij zat ei weinig verschil in. In het Land van Cadzand hoorde ik eigenlijk nooit het woordje "dreef", het was altijd "menne". Ik heb het woordje "dreef" wel gehoord in het Land van Axel, maar hoe het in andere delen van Zeeland en op Goeree-Overflakkee was, is mij niet bekend. Misschien zijn er lezers van deze kalender, die hierover iets meer kunnen vertellen. Rinus Willemsen, Boterzandestraat 15, 4521 AS Biervliet VEERE Toen het gras tussen je stenen opschoot werd je groter, Veere, toen ze je huizen sloopten voller, Veere; je fluister ijler toen ze vloekend paarden stalden in je dom. Groter dan ooit de zilveroogsten van je haring (zelfs je garnalenvissers moesten gaan); sterrenkouder dan de sagen van je walvisvaarders, die ondanks 't bloedig walmen aan hun horizon je maar verrijkten met één kaak, te bloot ten toon aan je diepgeankerde Campveerse Toren. Draag fier je kruis van achterhaaldheid en verjaring; laat nooit je herinnering van ragfijne adeldom verstoren door de dreun van nijverheden, en het duizendkoppig treden van monumentenmoe toeristendom. Jan J.B. Kuipers Veere Geschreven voor, en voorgedragen tijdens de uitzending van 'Plein 5' foto H.M.D. Dekker). (Radio 5 I NCRV) vanaf het terras van de Campveerse toren in Veere, vrijdagmiddag 8 augustus 2008.

Nehalennia | 2009 | | pagina 86