Aflevering 165 herfst 2009 Het huis aan de buitenzijde verven; Het hek voor het huis repareren; De drie hekken en twee zijlen in de dammen maken; Den dorsvloer te repareren; Een hekje voor de misput; De hooiberg afdekken; Glazen te stoppen; De zolder te verdrijven; Een muuranker op het voorkamertje aan de voorgevel; Aan de zijkant van de hooiberg een aflat maken als wagenhuis; De stalrepen wat lager maken; De koeienbakken repareren. In 1719 werd een nieuw wagenhuis en een varkenshok gebouwd, alles in hout. Verpachting Anthonij Holleman zou de laatste pachter worden van de boerderij en de vier partijen land, deel uitmakende van Den Hoogen Caemer. Het perceel waar de boerderij op stond, had toen een oppervlakte van 16 gemeten en 127 roeden. Holleman pachtte een 'huijs, schuur, ovenkeet en wagenhuijs, mitsgaders boomgaard en verderen gevolge van timmeragie en plantagiemet een totale grootte van 97 gemeten en 294'/2 roeden. Een pachtcontract liep in die tijd zeven jaar van Sint Gillis tot Sint Gillis 1 september). Voor de periode 1760-1767 betaalde Anthonij Holleman vijf gulden per gemet. Ook de daaropvolgende zeven jaar was hij pachter.6 De boomgaard Bij de woning was een ruime boomgaard gelegen. In 1715 werd deze beplant met 97 appel-, 20 peren-, 12 krieken- en 82 kersenbomen.7 In het voornoemde pachtcontract was hierover het volgende aangetekend: 'Den pagter zal niet vermogens wesen eenige opgaande of fruijtboomen op en aan voorschreeve wooninge en landen staande te roeijen, hakken ofte snoeijen', maar dit over te laten aan de verpachters die om de twee jaar, of als eerder nodig mocht zijn, het benodigde onderhoud door 'een of meer bequame persoon ofte persoonenliet(en) uitvoeren. De pachter was gehouden de boomgaard open te houden, tweemaal na de winter te ploegen en daartoe 'hamen' (soort borstgareel) te gebruiken 'tot de minste quetsinge der boomenVerder de heggen te 'scheerenzowel aan de binnen- als de buitenzijde van de boomgaard, de bomen 'te poppen ringen' [wijze van enten, JB] en 'andersints van 't fenijn [ongedierte, JB] te zuijveren gelijk 't behoort'. Verkoop en afbraak In het testament uit 1521 wordt de boerderij met bijbehorende landerijen vermaakt aan de armen van Sommelsdijk en dat zou eeuwenlang zo blijven. Na het beëindigen van de pacht door Anthonij Holleman, vond er op 6 juli 1774 een openbare verkoping plaats van de boerderij en de gronden waar deze op staat. Waarom tot verkoop werd overgegaan, is niet helemaal duidelijk. Waarschijnlijk had het armbestuur geld nodig. In die tijd liet zij in een naastgelegen polder een nieuwe boerderij bouwen. In 1774 werd alleen

Nehalennia | 2009 | | pagina 12