Aflevering 165 herfst 2009 11 boerderij en erf verkocht. De andere drie partijen bouwland, behorende bij de erflating van Lenert Florisz, bleven eigendom van het armbestuur. Hoogste inschrijver voor de boerderij met de bijbehorende grond was Jan van Nimwegen uit Sommelsdijk.8 In 1785 was volgens het belastingkohier van dat jaar Johannis de Ruiter eigenaar.9 De Ruiter liet de boerderij in 1796 afbreken en deze werd niet meer vervangen door nieuwbouw.10 Wat precies de reden is geweest de boerderij met bijgebouwen af te breken, is ook niet duidelijk. Op de eerste kadastrale kaart (uit 1826) is op die plek alleen nog de eens bij de boerderij behorende 'vaete' aangegeven. Eigenaar is dan David van Weel, notaris te Dirksland en ambachtsheer van Sommelsdijk.11 Opgraving aan de Kamerweg De gebroeders Roetman, die begin jaren zeventig van de twintigste eeuw een perceel land aan de Kamerweg boerden, ploegden met enige regelmaat bakstenen boven. Met het verhaal in het achterhoofd dat aan de Kamerweg ooit een boerderij moet hebben gestaan, namen zij contact op met de vereniging van amateurarcheologen 'De Motte'. In het najaar van 1975 gingen de vrijwilligers van 'De Motte' aan de slag. Met behulp van prikijzers werden al snel twee funderingen gelokaliseerd. Het opgraven kon beginnen.12 Eerst werd een vierkant bouwwerk met een oppervlakte van vier bij vier meter blootgelegd, rondom opgemetseld met bakstenen. Aan één zijde Opgraving door leden was een ruimte in de wand uitgespaard. Het bleek later een loosgat te van De Motte op het zijn, uitmondende in een holle circa zes meter lange goot, eveneens van land van de baksteen. Het formaat van de verwerkte baksteen bedroeg 19/10 x 9/9,5 x gebroeders Roetman. 4/5 cm, een gangbaar formaat in de tweede helft van de vijftiende eeuw.

Nehalennia | 2009 | | pagina 13