12 Aflevering 165 herfst 2009 Het behelsde hier een drinkwaterbak, waarin op een later tijdstip een met puin gevulde bakstenen afstap moest zijn aangebracht. Dergelijke drinkbakken werden vaak in onbedijkt land aangelegd. Gezien het verwerkte baksteenformaat is een datering vóór 1465 - de bedijking van de polder het Oudeland van Sommelsdijk - niet ondenkbaar. Naast de drinkwaterbak werd een gedeelte van een opgeworpen heuveltje gevonden met een hoogte van circa 90 cm. Door de bouw van de bak was de structuur van het heuveltje gedeeltelijk verstoord. Het heuveltje, waarin duidelijk een plaggenstructuur was waar te nemen, werd gezien als een vluchtheuveltje of een sterk afgevlakte stelberg. In de tijd vóór de bedijking konden de weinige mensen die hier tijdelijk verbleven, zoals schaapherders en moerders, hierop een veilig heenkomen zoeken. Een afvallaagje op het talud van de Gerestaureerde waterbak bevatte aardewerkscherven, botten, alikruiken en eierschalen. Uit steelpan. een aantal scherven werd later een 'gave' koekenpan samengesteld. Deze koekenpan en andere scherven konden gedateerd worden eind veertiende eeuw. De afvalresten toonden aan dat mensen tijdens hun verblijf op het vluchtheuveltje voedsel moeten hebben bereid. Even verderop werd het restant van een tweede bouwwerk blootgelegd. Ook hier was eenzelfde steensoort gebruikt. Beide 'bouwwerken' bevatten tevens muurwerk met stenen van veel later datum (achttiende eeuw). De twee opgegraven funderingen behoorden duidelijk niet tot de voormalige boerderij Den Hoogen Caemer, weten we nu, want die heeft een stuk verderop gestaan. Omdat het perceel waar de funderingen waren aangetroffen tot halverwege de jaren twintig van de twintigste eeuw als weiland in gebruik was, betreft het hier drinkbakken voor vee of (latere) funderingen van in hout opgetrokken bouwsels. Dit bodemonderzoek is uitgevoerd met als doel het vinden van de exacte locatie van Den Hoogen Caemer. Dat is niet gelukt, want de boerderij lag zuidelijker, maar het aantreffen van twee drinkwaterbakken en een deel van een door mensenhanden aangelegde vluchtheuvel daterende van vóór de inpoldering van Sommelsdijk, is toch zeer zeker de moeite waard. De naam Hoogen Caemer doet vermoeden, dat de boerderij op een verhoging in het landschap moet hebben gestaan. Na de Watersnoodramp van 1953 heeft de Cultuurtechnische Dienst een zogenoemde hoogtekaart van de polders gemaakt. In de directe omgeving ligt wel een verhoging, maar dan net aan de andere zijde (westkant) van de Kamerweg.13 Lange tijd is dit stuk land d'n Heuvel genoemd.14 Het is niet helemaal uit te sluiten, dat het terrein waarop eens de boerderij Den Hoogen Caemer heeft gestaan, ooit is afgevlakt, maar dan nog had het perceel toch hoger moeten liggen dan door de Cultuurtechnische Dienst in kaart is gebracht. Het meest voor de hand liggend is dan toch, dat het huis van de boerderij, in ieder geval voor die tijd, een hoge verschijningsvorm moet hebben gehad.

Nehalennia | 2009 | | pagina 14