14 Aflevering 165 herfst 2009 Eén van de vele miniaturen uit het Memorieboek van Middelharnis. Na de Reformatie vervielen geld en goederen van de rooms-katholieke kerk, en dus ook van de Heilige Geestmeesters, aan het dorpsbestuur. De nieuw te vormen geloofsgemeenschap bouwde in de loop der eeuwen door diverse schenkingen een eigen diaconiekas op, waar lidmaten een beroep op konden doen. De armenzorg was na de Reformatie een primaire taak van de lokale overheid geworden. De benaming Heilige Geestmeesters bleef in sommige plaatsen - zoals in Middelharnis - nog tot ver in de achttiende eeuw in gebruik. Daarnaast werd ook wel gesproken van de Grooten Armen. De diaconie van de hervormde kerk werd de Kleine Armen genoemd. Elk kerkgenootschap ontwikkelde zo een eigen diaconie of armenkas. Na de Frans/Bataafse tijd had de benaming Heilige Geestmeesters definitief afgedaan. Vanaf dat moment was er sprake van de Grooten Armen en later steeds vaker van het Burgerlijk Armbestuur. Op 1 januari 1965 trad de Algemene Bijstandswet in werking. Gemeenten kregen voortaan geld van het Rijk voor het verstrekken van ondersteuning en uitkeringen. Binnen twee jaar na de inwerkingtreding van de wet dienden de gemeenteraden in samenwerking met de burgerlijke armbesturen - dus niet de diaconieën en particuliere liefdadigheidsinstellingen - te bepalen wat er met het vermogen van het lokale armbestuur moest gaan gebeuren. Bijna overal werden de armbesturen opgeheven en gingen geld en goederen over naar de gemeente waar het meeste verdween in de algemene middelen. Dat gebeurde ook op Goeree-Overflakkee, met één uitzondering: Sommelsdijk. Het burgerlijk armbestuur van Sommelsdijk besloot fl. 27.200,- aan de gemeente over te dragen en de instelling te laten bestaan. Dit werd door de gemeenteraad goedgekeurd. Gedeputeerde Staten konden echter niet instemmen met dit besluit en wensten dat het gehele vermogen aan de gemeente werd overgedragen. De gemeente tekende daarop beroep aan. Uiteindelijk deed de Kroon uitspraak waarbij het besluit van Gedeputeerde Staten werd vernietigd. Het burgerlijk armbestuur ging verder onder de naam Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg Sommelsdijk. Het bestuur werd gevormd door een college van regenten, aangesteld door de gemeenteraad van Middelharnis.18 In 1986 werden de statuten aangepast en de Stichting voor Sociale en Maatschappelijke Belangen (SMB) zag het levenslicht. Deze stichting heeft als doel het ondersteunen van verenigingen, organisaties, stichtingen e.d. in de gemeente Middelharnis die een sociaal of maatschappelijk doel nastreven. Daarnaast werden er twee nieuwe stichtingen opgericht, die zich gingen toeleggen op het restaureren, instandhouden en exploiteren van oude panden.

Nehalennia | 2009 | | pagina 16