Aflevering 165 herfst 2009 Had nu de hoeve Den Hoogen Caemer nog maar bestaan, dan zou de nieuwe stichting deze historische boerderij op een goede wijze kunnen beheren... Problemen met het testament We hebben gezien, dat de armen van Sommelsdijk de boerderij met de daarbij behorende landerijen volgens het testament van Lenert Florisz erfden dat de bepaling bevatte jaarlijks een bepaald bedrag, een cijns of rente, uit te keren aan de armen van Middelharnis. In 1796 was dan wel de boerderij afgebroken, maar de rente op de landerijen bleef van kracht. In de eerste helft van de negentiende eeuw ontstonden problemen over de uitbetaling van de jaarlijkse rente, die dan 33 gulden beliep. Het burgerlijk armbestuur van Sommelsdijk, in die tijd Grooten Armen en het Weeshuis, bleef achter met de betaling. Na een sommering van het burgerlijk armbestuur van Middelharnis werd gesteld dat ze eigenlijk niet meer wisten waarvoor en waarom het geld moest worden overgedragen. Daarbij speelde ook mee, dat het armbestuur van Sommelsdijk op dat moment slecht bij kas zat. Volgens de regenten van het Sommelsdijkse armbestuur was het betreffende testament zoek, oude stukken waren niet te lezen en er zaten hiaten in het archief. Of de heren regenten zich nu bewust van de domme hielden of dat zij daadwerkelijk geen idee hadden waarvoor jaar in jaar uit een bedrag werd uitgekeerd, is natuurlijk de vraag. Naar alle waarschijnlijkheid betrof het dit laatste. De boerderij zelf bestond niet meer en wat het archief van de Sommelsdijkse arminstelling betreft; dat is bij lange na niet volledig. Het balletje werd teruggespeeld, het armbestuur van Middelharnis moest maar met bewijzen komen. Uiteindelijk liep de kwestie zo hoog op, dat de Sommelsdijkse armbestuurders een dagvaarding van de kantonrechter ontvingen. Tot een rechtsgeding kwam het echter niet, de in het archief van Middelharnis gevonden stukken waren overtuigend genoeg en het bedrag werd weer als vanouds jaarlijks uitbetaald.19 Begin twintigste eeuw leverde de betaling wederom problemen op. Het testament werd door het burgerlijk armbestuur van Middelharnis naar het Rijksarchief gestuurd om daar een transcriptie van te laten maken. Het burgerlijk armbestuur van Sommelsdijk besloot ook nu weer de jaarlijkse uitbetaling voort te zetten.20 Dit zou uiteindelijk duren tot in 1959. Het burgerlijk armbestuur van Sommelsdijk kwam toen met het voorstel de jaarlijkse rente af te kopen door in één keer het bedrag voor twintig jaar te voldoen, dus 20 x fl. 33,- fl. 660,-21 Hiermee konden de bestuurders van Middelharnis instemmen en zo kwam na ruim vier eeuwen een eind aan de wensen van de gulle gever uit 1521. Heden ten dage bezit de Stichting voor Sociale en Maatschappelijke Belangen, de wettelijke opvolger van de vroegere Heilige-Geestarmen van Sommelsdijk, nog de nodige percelen landbouwgrond in het Oudeland van Sommelsdijk, maar daar zijn geen percelen meer bij uit de erfenis van Lenert Florisz. Dit voorjaar werd aan de Sperwer te Sommelsdijk een nieuw woningbouwcomplex van de Bouwvereniging Sommelsdijk geopend. Gezocht is naar een historische naam en de keuze viel op 'Den Hoogen Caemer'. Dat was de reden om eens in de geschiedenis te duiken van een

Nehalennia | 2009 | | pagina 17