Aflevering 165 herfst 2009 (Beeldbank SCEZ, Middelburg). Beschadigd borstbeeld van pijpaarde, mogelijk voorstellende een heilige. Afkomstig van het kloosterterrein te Vrouwenpolder Stand en aanzien Hebben de tegenspoed van de Vrouwenpolderse monniken, hun slepende juridische strijd en hun ouderwetse specialisme van de handgemaakte boeken, hun menu een sober karakter opgedrongen? Een vergelijking met onderzoeksresultaten uit het nabije Veere levert flinke verschillen op aangaande soortenrijkdom. Onder het pand 'In den Struys' aan de Kaai (Schotse Huizen) onderzochten Henk Hendrikse en andere medewerkers van het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten in 1994 (nu Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, werkveld archeologie) een beerput van waarschijnlijk een welgestelde koopmansfamilie uit de latere vijftiende eeuw. Zelfs stuifmeelresten van kruidnagel, afkomstig uit het Verre Oosten, bleken aanwezig. Daar staat overigens in de kloostercontext een andere verwijzing naar de Oriënt tegenover: een wel heel vreemde eend in de bijt was hier een bij een vervolgopgraving in 2003 aangetroffen Chinese munt uit de Yuan Fengperiode, 1078-1085 (Noordelijke Sung-dynastie, keizer Shen Tsung, 1068-1085). Deze is vermoedelijk in onze contreien terecht gekomen via de Levant, aangezien in de desbetreffende periode de handel op China in handen was van de Arabieren, die de Indische Oceaan beheersten en vele vestigingen hadden in (zuidelijk) China. We moeten in elk geval de verschillen niet overschatten. Zowel in Veere als Vrouwenpolder zien we bij de vogelresten meer kip dan bijvoorbeeld eend. Een belangrijk teken: tot in de zestiende eeuw werd kip vooral gegeten in hogere sociale milieus. Eend was gangbaar bij de gewone man. De monniken van Vrouwenpolder hadden het misschien niet al te breed. Maar deze reguliere kanunniken waren en bleven geestelijken van stand. Jan J.B. Kuipers (Zaamslag, 1953) is verbonden aan de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, werkveld archeologie, en actief als schrijver van fictie en non-fictie en als dichter (www. janjbkuipers. nl).

Nehalennia | 2009 | | pagina 26