Aflevering 165 herfst 2009 voor Tabula Scaldismaar hanteert in het boek zelf ook veelvuldig de (schrijf)pen. Daarbij verzekerde hij zich van een aardig peloton coauteurs uit Frankrijk, België en Nederland, zowel dode als levende: Monica van Paemel, Rinus van Es, Jan van Nijlen, Emile Verhaeren enz. Ondergetekende verzorgde een tekst bij de door de provincie Zeeland gesponsorde tekening van Saeftinghe. Overige aan Zeeland gerelateerde onderwerpen zijn vervolgens 'Het Kanaal van Gent naar Terneuzen', 'De Monding van de Schelde', 'Westerschelde Wrakkenkaart', 'Het verdriet der Zeeuwen' - dit laatste over de 'meermin van Koudekerke', die eigenlijk de meermin van Westenschouwen is. Waarmee Heeren de op onderdelen nogal curieuze versie van Natuurmonumenten in het infocentrum de Plompe Toren 'canoniseert'. Tabula Scaldis was en is als tentoonstelling te zien in verschillende plaatsen aan de Schelde, in Frankrijk, België en Nederland. In Zeeland zal de expositie te zien zijn in Vlissingen (muZEEum), januari-maart 2010, Terneuzen (de Passerelle), april 2010, Fort Ellewoutsdijk, voorjaar 2010 en de Raadskelder te Sluis, zomer 2010. Joost Heeren, Tabula Scaldis; tafereel van de Schelde, images de l'Escaut. Nieuwvliet/Groede: Studio Mobile/ Pieters, 2009. ISBN 978-90-814136-1-9. 84 blz., fullcolour, (liggend) formaat 24 x 34 cm, 29,50 (zie ook de website www.tabulascaldis.eu). Jan Kuipers Ontdekkingsreis door VOC-verleden Middelburg Kruidige geuren van specerijen uit de Oost, gonzende bedrijvigheid in de haven, geklop en gezaag op de scheepstimmerwerf, beraadslagingen van deftige heren... Je kunt het haast ruiken, horen en zien als je op ontdekkingstocht gaat door het roemrijke VOC-verleden van Middelburg. Mét de herziene herdruk van de speurtocht Ontdekkingsreis door het VOC-verleden van Middelburg'. De herdruk is vanaf 1 augustus voor 2,50 verkrijgbaar in het Zeeuws Archief. De VOC-speurtocht is met name gericht op scholieren in de bovenbouw van het basisonderwijs en de onderbouw van het voortgezet onderwijs, maar kan ook goed door volwassenen worden gebruikt om een wandeling door het Middelburgse VOC-verleden te maken. De in fullcolour geïllustreerde speurtocht bevat een plattegrond met daarop afbeeldingen van alle plaatsen die de speurtocht aandoet. Tevens is gebruik gemaakt van de beeldcollecties in het Zeeuws Archief. De VOC-speurtocht is de eerste in de serie speurtochten 'Geschiedenis ligt op straat' van het Zeeuws Archief en verscheen in het VOC-jaar 2002. De herziene versie is uitgebracht in het kader van de herdenkingen van de 400-jarige handelscontacten tussen Nederland en Amerika. In 2009 is het 400 jaar geleden dat Henry Hudson aan boord van een VOC-schip op zoek ging naar een nieuwe route naar Azië. Hij bracht in 1609 voor de VOC het gebied in kaart dat we nu kennen als New York en legde daarmee de basis van de handelsbetrekkingen tussen Noord-Amerika en Nederland.

Nehalennia | 2009 | | pagina 29