Aflevering 165 herfst 2009 29 Van kerk naar kerk deel 3, Walcheren Noord-Beveland In de eerste twee delen van de serie 'Van kerk naar kerk' stond het Rivierengebied in Nederland centraal, nu is het de beurt aan de Zeeuwse eilanden, te beginnen bij Walcheren en Noord-Beveland. Ook dit deel van Nederland heeft in het verleden vaak te maken gehad met de verwoestende werking van het water. Dat ook talloze kerkgebouwen zwaar te lijden hebben gehad van het zeewater, zal bij de rondgang over de eilanden niet onopgemerkt blijven. Noord-Beveland bezit slechts enkele historische kerkgebouwen; de hervormde kerk in Kortgene is in oorsprong 15de-eeuws en daarmee de oudste op het eiland. Geheel anders is het gesteld met Walcheren. Eeuwenoude kerken in de dorpen, indrukwekkende kerken in de stad Middelburg. Het boek kan ook als gids dienen voor degenen die zelf op kerkenpad willen gaan. De auteur is vanaf zijn jeugd bijzonder geïnteresseerd in fotografie, kerkorgels en spoorwegen. Over dat laatste onderwerp heeft hij al een groot aantal publicaties verzorgd. Bij dezelfde uitgever verscheen in 2004 van zijn hand het boek Sporen door Holland. De kerken in onderstaande plaatsen zijn in het boek opgenomen: Aagtekerke Arnemuiden Biggekerke Brigdamme Colijnsplaat Domburg Gapinge Grijpskerke Hoogelande Kamperland Kats Kleverskerke Kortgene Koudekerke Meliskerke Middelburg Nieuw en Sint Joosland Oostkapelle Oost-Souburg Ritthem Serooskerke Sint Laurens Veere Vlissingen Vrouwenpolder Westkapelle Wissenkerke Zoutelande Carel van Gestel, Van kerk naar kerk deel 3, Walcheren Noord-Beveland (Zaltbommel: Aprilis, 2009). 144 blz., ca. 350 ills. In kleur, geb. in harde band. ISBN 978 90 5994 239 4, 24,95. 'Kleine Leviathan Historische roman over Schouwse 'nepdokter' in de 18de eeuw De historische roman Kleine Leviathan speelt zich af in het fictieve Breeuwershaven in achttiende-eeuws Schouwen- Duiveland. Het verhaal is gebaseerd op de lotgevallen van een historische figuur: de oplichter en onbevoegde arts Abraham Mag(g)aris (ca. 1722-ca.l797). In de jaren zestig van de achttiende eeuw strijkt Johannes Kamerink neer in het Zeeuwse havenstadje Breeuwershaven als arts, visionair prediker en zakenman. Zijn veronderstelde buitenlandse betrekkingen, verzonnen fortuin, gefingeerde correspondenties en een van Frederik II gekregen klisteerspuit verschaffen hem toegang tot de plaatselijke elite. Tegen het eind van de eeuw overpeinst Kamerink zijn falen. Jan J.B. Kuipers, Kleine Leviathan (Mechelen: Verschijnsel, 2009; www.verschijnsel.com 134 blz. ISBN 978-90-78720-22- 5, 11,95.

Nehalennia | 2009 | | pagina 31