Van de Zêêuwse Dialectverênigieng VAN DE REDACTIECOMMISSIE Aflevering 165 herfst 2009 31' Als u dit nummer van Nehalennia ontvangt, is het inmiddels herfst geworden. De Zeeuwse dialecten kennen het woord herfst eigenlijk niet. In het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten komt slechts eenmaal een woord voor dat er een beetje op lijkt, nl. hurfst voor Goedereede en Middelharnis, maar erachter staat tussen haakjes al dat het verouderd is. Het gangbare woord voor herfst is namelijk naejaer. Er is echter nog een woord waarmee de overgang van de zomertijd naar de winter werd aangeduid, nl. baemes(se), eigenlijk Sint- Bavo's mis. De heiligendag voor Sint-Bavo is 1 oktober. Wie gebruikt echter in deze tijd nog dit dialectwoord voor de aanduiding van de herfst? Ook achter dit woord staat bij vele plaatsen 'verouderd'. Dat is niet verwonderlijk, want de uitdrukkingen die ermee gevormd werden hebben voor de huidige dialectsprekers geen verband meer met een herkenbare situatie. Zo vindt de wisseling van het in dienst treden van een boerenmeid of een knecht niet meer plaats op de donderdag van de eerste week van oktober. Vroeger was dat wel zo, getuige een uitdrukking Méte baemesse krie'k 'n nieuwe meid of Nao de baemesse treede de koeters (koewachters) uut en in dienst. Het is belangrijk dat dit soort woorden vastgelegd is; ze dragen zo ook bij tot de kennis van de folklore. Een aantal samenstellingen met dit woord: baemeskattekat van de tweede worp, maar ook: zwak kindje, baemesnachten, herfstnachten, baomestied, herfsttijd, baemeswêêr, baomeswêêr, slecht weer. In het Algemeen Nederlands kennen we de uitdrukking Wachten tot St. Juttemis. Misschien gebruiken sommige dialectsprekers dan nog wel: Wachte tot/toe St. Baomesse. Na een dik themanummer nu een Nehalennia van wat minder omvang. Er is door de gestegen productie- en verzendkosten overwogen om slechts drie De herfstasters nummers per jaargang uit te brengen. De besturen van zowel de Werkgroep bloeien weer als de Dialectvereniging vonden het voor een regelmatig contact met de (foto Pau Heerschap), leden toch belangrijk om vier nummers te blijven uitbrengen, zij het dan enkele in wat slankere vorm. De redactie heeft er naar gestreefd om van deze Nehalennia weer een boeiend en afwisselend geheel te maken en wenst u veel kijk- en leesplezier. PH

Nehalennia | 2009 | | pagina 33