VERENIGINGSNIEUWS VAN DE ADVISEUR STREEKTALEN 32 Aflevering 165 herfst 2009 Het was een mooie zomer in Zeeland en Goeree-Overflakkee foto Pau Heerschap). De afgelopen weken gleden rustig voorbij. In de vakantie wordt er nu eenmaal weinig gedaan op het verenigingsfront. Dat is ook maar gelukkig. De boog kan immers niet altijd gespannen staan. Vóór de vakantie was alles geregeld om van de jaarlijkse dialectendag in Nieuwland een succes te maken. Programma en zaal waren vastgelegd. De opdrachten zijn verstrekt en dan is het maar afwachten wat de artiesten en de zaalhouder ervan gaan maken. Niet alleen spannend voor de leden die zullen inschrijven, maar ook voor de bestuursleden, ook al doen we samen al heel wat jaartjes. Inmiddels is ons oud-bestuurslid Kees Fraanje begonnen met het verzamelen van gesproken teksten in dialect. U weet wel, vorig jaar informeerde mw. Meeusen uit Axel naar gesproken dialectteksten. We kennen die nog wel van vroegere jaren op bandjes en lp's. Wel, die worden grotendeels omgezet op een CD en de belangstellende leden kunnen weer uren luisteren naar verhalen, gedichten en conferences. De afgelopen zomer kwamen vele duizenden toeristen naar ons gebied. Genieten van zon, zee en landschap, maar ook van dialect. Het hoort immers allemaal bij mekaar. Kijk, dat moeten we hebben. Waardering voor de streektaal en daaraan werken we hard. Het bestuur en de leden van onze vereniging. Met deze nieuwe aflevering van Nehalennia is het in elk geval gelukt. Want daarin is weer voor iedereen wat te vinden om te lezen, te vertellen of om voor te lezen. Veel plezier ermee. 2009 is een druk jaar wat streektalen en dialecten betreft. In het vroege voorjaar kwam er een bijeenkomst over vertalen in het dialect en was er ook al de Nederlandse Dialectendag in Hoogeveen. Maar ook het late voorjaar en het najaar staan vol met allerlei activiteiten op het gebied van streektaal. Op 12 juni was er de streektaalconferentie in Brussel, op 17 oktober organiseert Variaties vzw in Gent een bijeenkomst over amateur- dialectlexicografie, op 24 oktober komt de traditionele dialectendag van de Zeeuwse Dialect Vereniging, op 21 november vieren ze hun tachtigste verjaardag met een symposium, op 4 december organiseert Faro een dag over kartering, waar ook dialectlexicografie een plaatsje krijgt en op 11 december is er een Weynendag in Nijmegen. Voor elk wat wils, dus. We gaan hierna wat verder in op enkele van deze bijeenkomsten. Informatie over deze 'dialectdagen' krijgt u bij de adviseur streektalen (v.de.tier@scez. nl).

Nehalennia | 2009 | | pagina 34