Aflevering 165 herfst 2009 Streektaalconferentie over taalvariatiebeleid Op 12 juni 2009 organiseerden Variaties vzw en Ara! de vierde streektaalconferentie in het Brusselse parlement. Het thema was 'taalvariatiebeleid'. Dat hierover nog niet het laatste woord is gezegd, blijkt ook uit de aankondiging dat de Nederlandse Taalunie - ook in Brussel - haar taaluniedebat zal houden over dit onderwerp. Uiteraard is er veel te zeggen over taalvariatie. Moeten we het dialect maar vergeten en massaal overstappen op het Nederlands? Maar op welk Nederlands dan? Dat ook hierover veel te zeggen valt, blijkt uit het net verschenen boek van Piet van Sterkenburg over hedendaags Nederlands, Een kleine taal met een grote stem. Daarin vraagt hij zich af waaruit ons hedendaags Nederlands eigenlijk bestaat. Er zijn regiolecten, dialecten, groepstalen, jongerentaal, enz. De lezingen op de streektaalconferentie gingen uiteraard over streektalen en dialecten. Op het programma enkele belangrijke sprekers. Sera De Vriendt en Piet van de Craen vertelden hoe interessant de taal van Brussel wel is voor sociolinguïsten, en Robert Delathouwer liet zien welke activiteiten er in Brussel allemaal ontplooid worden om het Brussels te stimuleren. Jacques Van Keymeulen besprak de problemen in verband met het al dan niet politiek erkennen van streektalen. Zijn pleidooi was er een dat tot voorzichtigheid aanspoorde. De gedeputeerde van cultuur van Overijssel besprak de stand van zaken rond de erkenning van het Nedersaksisch. Daar wil men immers een aanvraag indienen om het Nedersaksisch te laten erkennen onder deel 111 van het Europese Handvest. Dat betekent dat het Nedersaksisch dan dezelfde status krijgt als het Fries. De heer Fauconnier leerde ons iets over de toestand in Wallonië. Omdat België het Europees Handvest niet heeft ondertekend, kan in België geen erkenning voor streektaal gegeven worden. Maar ook in Wallonië probeert men allerlei stimulerende acties om het Waals te kunnen bewaren. Rob Belemans - net gepromoveerd op een proefschrift over erkenning van streektalen en streektaal als immaterieel erfgoed - besloot de dag met een pleidooi om dialecten te beschouwen als immaterieel erfgoed. De dag werd afgesloten met een debat, geleid door Ludo Permentier van de Nederlandse Taalunie. Het was een aangename boeiende en leerrijke dag in een mooi kader. Dat was ongetwijfeld ook te danken aan de Brusselse gastheren van Vlaamse Gemeenschapscommissie. De lezingen van deze dag worden binnenkort gebundeld en zullen eind dit jaar beschikbaar zijn. Dialect, van schoot tot school Ook vorig jaar was er een streektaalconferentie en die werd gehouden in Zeeland, in Rilland. Het onderwerp was toen dialect in het onderwijs. Ondertussen is de bundel met lezingen klaar. Hierin vindt u onder andere een overzicht van bestaande dialectlespakketten in het Nederlandse taalgebied, maar ook de resultaten van onderzoeken naar het gebruik van dialect, of het nadelig is voor jongeren om dialect te leren of niet, en over de enquête die een paar jaar geleden in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg werd gehouden. De bundel (96 pag.) is te koop voor 12,50 bij Erfgoed Brabant, Parade 18, 5211 KL Den Bosch, telefoon 073-6156262, josswanenberg@erfgoedbrabant.nl. Zeeuwse onderwijsinstellingen en leerkrachten kunnen een aanvraag richten tot de Zeeuwse adviseur streektalen v.de.tier@scez.nl voor een gratis exemplaar. De voorraad is echter beperkt. Wacht dus niet te lang. Wie op de conferentie van vorig

Nehalennia | 2009 | | pagina 35