Aflevering 165 herfst 2009 Waar haal je je inspiratie tot het schrijven van je stukjes en dergelijke vandaan? In mijn familie kwamen een aantal mensen, ooms, oud-ooms enzovoort voor, die op verjaardagen altijd smakelijk konden vertellen over vroeger, over figuren van het dorp, over gebeurtenissen, kattenkwaad, school, kerk. kortom over alles wat zo op zo'n dorp gebeurde. Ook heb ik veel gemak gehad van de verhalen van wijlen mijn schoonvader, bijvoorbeeld over de vrijwillige brandweer. In de verhalen heb ik met name de gebeurtenissen op Poortvliet en Sint-Maartensdijk, de geboorteplaats van één van mijn ooms, in elkaar verweven en me soms wat dichterlijke vrijheden veroorloofd. Ook gebeurtenissen en voorvallen uit mijn eigen jeugd zijn soms inspiratie, alsmede recentere evenementen. Zeker, er zit heel veel autobiografisch in mijn stukjes en ook in mijn gedichten. Zo'n stukje als over de stofdoek van mijn opoe is historisch. Ook tracht ik mijn grote liefde voor het Zeeuwse landschap en de cultuurhistorie met name in mijn gedichten en gedichtjes te verwoorden. Hoe zie je de toekomst van het Zeeuws en van de vereniging? Er zal zeker Zeeuws blijven gesproken worden. Je moet er natuurlijk wel rekening mee houden dat er geen nieuwe streektaalwoorden bijkomen, maar als ik hoor hoe de jongeren op de dorpen met name nog in hun dialect communiceren, ben ik voor de nabije toekomst niet zo ongerust dat het Zeeuws totaal verdwijnt. In de stedelijke gebieden ligt dit anders. Hier wordt al nauwelijks meer Zeeuws gesproken. Het zal eens verdwijnen, zoal alles... Wat de vereniging betreft, die zal in ledental teruglopen - inherent aan het voorgaande - zeker nu het onderzoek nagenoeg afgerond is. De nadruk van de activiteiten zal dus meer komen te liggen op de koestering van de gegevens in het kader van het bewustzijn van de streektaal als cultureel erfgoed. De jaarlijkse publicatie van een boek in dezen wordt een kernactiviteit. Ik denk dat er nog genoeg reden is tot het in stand houden van een vereniging als de onze. De Zeeuwse vlag in Tot slot, heb je nog een stukje in het Thools? top bij huize Murre Een stukje gebaseerd op een vertelseltje van mijn schoonvader, dat bij foto J. Murreuitzondering eens speelt in de stad Tholen: In Thole wier d'r tot voor kort nog rechtbanke h 'ouwe in 't ouwe stad'uus Noe waster in Berrege 'n awekaot - een zeker meester Lap - die most er êên haen verdedihhe. Meester Lap die kwam mee de bus uut Berrege en ie stapten uut net over de Thoolse bruhhe. Noe stienge dae 'n paer van de ouwe Thoolse schippertjes mee mekaore te praeten. Mr. Lap die stapten d'r op af en die vroeg: Heren, weet u misschien hoe laat de laatste bus naa

Nehalennia | 2009 | | pagina 38