VERHALEN EN GEDICHTEN 38 Aflevering 165 herfst 2009 Ineke Constandse en Truusje foto Rinus Willemsen Truusje vergeeten De straat ligt er wat verlaten bij. Een paar mussen maken kuiltjes aan de rand van de weg. Om een bad te nemen. De zon schijnt. Ze tsjilpen vrolijk en het lijkt wel of ze willen zeggen: Wudder èn de mééste leute van de wereld. Een oppasmoeder komt aangestapt richting supermarkt. Het is Ineke met kleindochter Julia. Een meisje van een bijna een jaar, dat lekker in de buggy zit en vandaag haar verwendag heeft. D'r broertje zit in school. Naast Julia huppelt Truusje, de goeiige viervoeter van de familie. Als de mussen 'm in de gaten krijgen drukken ze zich eerst tegen grond. Me gaon ons lekker kleine maoken, dan ziet dien stommen 'ond ons niitsjilpt het mannetjesmusje. En ze verschuilen zich alle vier in hun kuiltjes. Duken, nog dieper, is het volgende commando. Truusje snuffelt wat en kijkt de andere kant op. Zij heeft schijnbaar meer belangstelling voor een auto die voorbij komt dan voor de musjes. De auto rijdt voorbij en mindert een eindje verder vaart. Die moe zeker nao de buurtsuper, denkt het mannetjesmusje, om 't één of 't andere. De vrouw parkeert de auto en verdwijnt in de winkel. Ineke parkeert Truusje bij de hondenhaak en stapt met Julia ook naar binnen. Het hele parkje bij de rozenstruiken is van de familie Musse. Vader, moeder en twee jonkies. Vooral van de zomer toen het zo warm was, was het er erg rustig. En wèrm? Bel néé joeng. Wudder zaoten bienao den êêlen dag lekker onder de struuken in 't zonnetje. Zö noe en dan evetjes 'n kuultje graoven om 'n bad te nemen. En het was er ook rustig geweest. Alleen niet in de morgenuren. De mééste mensen 'aolen udder boodschappen voo de middag ee. Heel wat vreemde auto's heeft de familie Musse deze zomer de straat in horen rijden. Oppassen ee, die butenlanders, die ouwen géén rekenieng mee judder, was het advies van pa. Was het vroeger altijd geweest: Oppassen, anders bin je voo de katte, was het nu: Uutkieken anders zit je onder 'n auto. En de kleintjes wisten ook nog van de kreet: Verzichtig ee, beter bange Piet, dan dööie Piet. In de vakantie was het ook lekker rustig geweest op het schoolplein. De school, die schuin tegenover de supermarkt staat. Geen kinderen op plein. Toen werd het plein een vliegveld. Hier kregen de jongkies hun eerste vlieglessen. Eerst in het hoekje bij het muurtje. Op het muurtje, van het muurtje. Honderden keren hadden ze het gedaan. D'r op, d'r af, d'r op d'r af. Na een paar dagen mochten ze midden op het plein. Tsjonge, wat was dat plein groot. Samen met moeder een aanloop en dan tsjoef, de lucht in. Vader zat op het muurtje en hield de zaak in de gaten. En let vooral op die katte mee dien pluusstèèrt. Da's 'n smeerlap. En toen waren ze met z'n

Nehalennia | 2009 | | pagina 40