Aflevering 165 herfst 2009 Naejaer Boven 't afhekapte peelóöf drieve laehe nevelslierten De booten blaeze J'öört 't deur de mist 'N kouwe nevelvlaehe Heef'wat ruumte Aneens laet 't zonnetje z'n eihe ziee 't Zicht krieg metéén 'n aore ziele De heploegde voren hlimme 't Is aollemae zo somber noe nie méér 't Is net of a de natuur zeit Nog 'n stuitje wachte 'n poosje kalm an Jaap L. Murre Dan komt 't voorjaer weer (dialect Tholen) Boeven Ik bin zevenenzeventig. Noe zu je zaage wees ter blie mee, want der bin der zat die dat nie beleve. Ik bin di ok blie mee. Dikkels ik ehdocht, ik ööre nie oud, ma noe ik et bin,vind ik et best een mooie tied in men leven. Tot noe temissen, want in de P.Z.C. stieng een stikje, in noe bin ik aarg ongerust ööre. "Senioren op boevenpad" stieng der oven. Ik docht dat ik nog a eerlijk du 't leven ehzeild was. Ma noe schrieve ze, dat der steeds meer senioren op 't boevenpad gae. Dat ze nie zo ma verzonne om de krante vol te kriegen. Neeè 't is vastehsteld du 't wetenschappelijk bureau vanet openbaer ministerie. Dat is openbaer, dus ze magge dat nie vö der eige ouwe. Oe pienlijk zö'n onderzoek ok is, men zu der mee motte leve. Ik dienke wel es an de tied dat den dokter mot zaage: Ik kan nie vee mi vö je doe. Ma dat et uut dien oek zou komme, ik nie verwacht. Der bin noe vuuf in tachtig procent meer vuuf in zestigplussers die in de fout gae. In de toekomst ööre der dat steeds meer. Nog a wiedes zu je dienke, want der komme steeds meer van die ouwe knarren, in ze ööre steeds ouwer. Ma dat is 't nie ëêmae, want et antal slechte ouwere groeit arder dan de bevolking van Nederland. Wat doe ze noe aomae verkeerd vraeg je jeneige noe of. Volgens de wetenschappers binne ze vee misdaedig in 't verkeer. Dat zou best kunne, want men stamme nog uut den tied dat snelverkeer voorrang 5. Der binne der misschien ök nog wè bie, die dienke dat den oudsten aoltied voor mag gae. Dat leerde ze ons vroeger. In de bus gieng je aoltied stae as ter een ouwe vrouwe wou zitte. Neeë de wetenschappers kieke alléén ni de fouten van vandaege in ouwe der gin rekenienge mee dat wulder van vroeger bin. Men rie toch we graeg in onze auto zolang we dat magge in kunne. Natuurlijk maeke men wel es een foutje, ma as de jongere maansen beter uutkieke, dan gae dat nog best goed. Men riee ok nog al es onder invloed. Men roepe a gauw: "Die jeugd van tegenwoordig zuup wat of." Ma men doe 't zaalf ok, in volgens de

Nehalennia | 2009 | | pagina 45