VARIA Aflevering 165 herfst 2009 Nagekomen bericht Van het bekende boek Van Houte vertelt is nog een klein aantal exemplaren in voorraad. De bundel bevat een tiental humoristische verhalen in het dialect van West Zeeuws-Vlaanderen. Ze zijn destijds geschreven door prof. Van Houte en met veel succes voorgedragen door mw Betsy Schippers-le Bleu. Het was het eerste boekje dat in deze reeks verscheen. Afgelopen zomer verscheen nog Bertus Limonard verteltverhalen in het dialect van de Zak van Zuid-Beveland (prijs 14,95). Het boekje Van Houte vertelt is nu nog te koop voor slechts 5,00. Wie het eerst komt, het eerst maalt. Inl. Rinus Willemsen, secr., tel. 0115-481521. Vraag en antwoord Rinus van Langeraard, die de vragenlijsten invult voor Oosterland, stelde de volgende vraag. Waar komt het woord 'poskop' of 'postekop' vandaan? Voor alle duidelijkheid even het product. Nadat het varken geslacht was, werd de varkenskop van oren en hersenen ontdaan en samen met vet een spek gekookt tot het vlees van de botten viel. De botten werden verwijderd en de rest door de 'wostemolen' gedraaid. Nadat het geheel op smaak was gebracht met zout en peper werd het in schalen gezet op 'op te sturkelen'. Maar blijft de vraag: Waarom noemen ze dit postekop of porskop? In Nehalennia 163 stond een vraag over 'n pietekootje 'n piemel. De heer Joosse afkomstig uit Nieuw- en Sint Joosland kwam ermee. We kregen de volgende reacties: pietekootje: Kapelle bekend, Tholen; 'n pietkootje is een gelobd randje aan haakwerk, bijv. een pannenlap, Zierikzee. In de vorige Nehalennia (164, pag 84) stond een vraag van mw De Schipper uit Goes. Ze vroeg daar: 'In het Nederlands is een laan eigenlijk een straat met bomen. Dat is in feite een straat binnen de bebouwde kom. Soms is er een weg in de polder die naar een boerderij leidt. Die noemen we wel een dreef, in het Zeeuws dreeve. Maar ik hoor ook wel eens menne. Stonden er nu altijd aan een dreef aan weerskanten bomen?', zo besluit mw De Schipper haar brief. Op de deze vraag kwam een uitgebreid antwoord van Sjaak Hermans uit Sluis. We kunnen rustig zeggen dat Sjaak een kenner is van de streek. Hij schrijft: Dreve: Is wel degelijk bekend in W.Z. Vlaanderen. Zeer bekend is (was) de Dreve van 't Westènde in De Groe. De Groe uitrijdend richting Breskens aan de rechterkant een ca. 400 m. lange dreve met tot ca. 1990 op het eind een herenhuis uit de 17e eeuw (nu afgebroken en vervangen door een fantasieloze woning, nog steeds bewoond door een van 't Westeinde. Desgevraagd verklaarde een daar geboren zoon dat de dreve voor de oorlog omzoomd was met een dubbele rij olmen. Verder bestaat in Aardenburg nog de Herendreef, eveneens omzoomd door bomen. Voor mijn gevoel is een dreve een min of meer statige (oprij)laan; een menne daarentegen is van een lagere orde, korter en meestal zonder

Nehalennia | 2009 | | pagina 47