Inventarisatie literaire nalatenschap Hans Warren voltooid Aflevering 164 zomer 2009 'Er staat een huis aan Schelde Ronald Rijkse Op vrijdag 17 september 2004 vond, in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek, de officiële overdracht plaats van de nalatenschap van Hans Warren, (dagboekschrijver, dichter en literatuurcriticus, die op 19 december 2001 overleed. Talrijke verhuisdozen en kisten hadden voor die tijd de weg afgelegd tussen het huisje in Kloetinge en de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, een ware schatkamer: boeken, dikwijls met opdrachten van en aan Hans, manuscripten van de romans Een vriend voor de schemering en Om het behoud der eenzaamheid die als verloren werden beschouwd, typoscripten, ongepubliceerde gedichten, schilderijen, portretten, vele vogeltekeningen (Hans was een begenadigd tekenaar), talloze foto's, duizenden brieven (een halve eeuw literatuurgeschiedenis!) en niet te vergeten zijn 75 cahiers waarin hij vanaf april 1942 tot enkele dagen voor zijn dood het Geheim dagboek bijhield. En omdat dit rijke materiaal volledig door elkaar lag, vroeg dit om ordening. Nu, vijf jaar later, is de klus geklaard, mede dankzij de inspanningen van Mario Molegraaf, die 23 jaar lang Hans levenspartner was. Daardoor was hij ook de aangewezen persoon om vele voor ons onbekende zaken te duiden en dankzij subsidie van de provincie Zeeland en de gemeenten Middelburg en Goes kon de Zeeuwse Bibliotheek hem een aantal jaren in dienst nemen. De afronding van dit alles is dan ook voor de Zeeuwse Bibliotheek een mooie gelegenheid alle facetten van deze nalatenschap voor het voetlicht te brengen in de tentoonstelling Er staat een huis aan Schelde. Daarmee wordt een hommage gebracht aan de man die al op 23 januari 1951 in zijn dagboekcahier schreef: 'Vanmiddag ben ik met een stapel boeken naar Middelburg gefietst, ze moesten terug naar de Provinciale Bibliotheek'. En deze zinsnede geeft meteen al de relatie aan tussen beide instellingen die zo'n halve eeuw beslaat, een relatie die wisselend van intensiteit was. Voor zijn in 1948 verschenen natuurstudie Nachtvogels deed hij meermalen een beroep op de toenmalige Provinciale Bibliotheek en in 1953 was Hans aanwezig bij de opening van de Provinciale Bibliotheek in het Abdijcomplex. In zijn dagboek lezen we: 'Alles is nog te keurig gerestaureerd, de tijd moet er werken'. Hans leefde zijn eigen 'volle' leven en daarin was op een gegeven moment meer plaats voor Parijs en Amsterdam dan voor Middelburg. Maar vanaf 1975 komt daar verandering in. Hij reserveert op 1 juli een studiecel om te gaan werken aan een herziening van de Spiegel van de Nederlandse Poëzie. Na het overlijden van Victor van Vriesland kreeg hij het verzoek de redactie hiervan op zich te nemen. Maar op 16 juli schrijft hij in zijn dagboek: 'Ik ben er nog niet geweest om te werken. Toch zal ik nu eens aan de slag moeten, de Spiegel komt er niet vanzelf'. Pas in december zal hij er aan beginnen, zijn roman Demetrios waaraan hij op dat moment werkte en die erg belangrijk voor hem was, kreeg voorrang.

Nehalennia | 2009 | | pagina 4