Aflevering 165 herfst 2009 Geheime goden Bij de officiële overdracht in 2004 sprak ik de hoop uit dat er in 2006 een grote overzichtstentoonstelling mogelijk zou moeten zijn, in samenwerking met het Zeeuws Museum. Dat bleek ijdele hoop. De gigantische hoeveelheid materiaal vergde meer tijd om tot een verantwoorde inventarisatie te komen, bovendien bleek het Zeeuws Museum een langdurige transformatie te ondergaan. Maar nu in 2009 is het dan zover en gaan op beide locaties twee tentoonstellingen van start. In het Zeeuws Museum is van 26 september 2009 tot en met 31 januari 2010 onder de titel Verre werelden een selectie uit Hans Warrens kunstverzameling te zien. Hij verzamelde prenten, schilderkunst, fossiele schelpen en nog veel meer. Het belangrijkste voor hem persoonlijk was echter de kunst uit verre werelden waarmee hij zich in zijn huisje omringde. De nadruk lag daarbij op werk uit West-Afrika en Zuidoost-Azië. De collectie bestaat onder meer uit religieuze beelden, tovenaarsstaven en spectaculaire maskers waarvan het grootste deel nooit aan het publiek getoond is. Hij, die beweerde nergens in te geloven, vereerde ze als geheime goden. Deze fascinatie is bijzonder omdat Hans een teruggetrokken leven leidde en zelden reisde. Hij deed zijn vondsten dan ook vooral op veilingen en in galeries in Nederland. Bij deze expositie verschijnt een begeleidende catalogus met een inleiding van Adriaan van Dis. Openingstijden: dinsdag t/m zondag: 10.00-17.00 uur In de Zeeuwse Bibliotheek is van 26 september tot en met 7 november 2009 onder de titel Er staat een huis aan Schelde een ruime keuze te zien uit zijn literaire nalatenschap: manuscripten, typoscripten, geheime dagboeken, natuurdagboeken, zakagenda's, foto's, schilderijen, tekeningen (van en over hem), (bibliofiele) boeken (met opdrachten), brieven, schoolspullen, omslagontwerpen etc. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag: 10.00-21.00 uur; zaterdag: 10.00-16.00 uur. Tevens verschijnt er in de welbekende Slibreeks een deeltje onder dezelfde naam als de expositie met daarin een keuze uit Hans' vroege ongepubliceerde gedichten, verlucht met zijn landschapstekeningen, samengesteld door Mario Molegraaf. Ook verschijnt bij uitgeverij Prometheus het laatste dagboekdeel 1998-2000. En daarmee is de cirkel rond. Laten woorden en beelden voor zichzelf spreken. Ronald Rijkse (1946) is werkzaam bij de Zeeuwse Bibliotheek als vakreferent Nederlandse taal- en letterkunde en conservator Oud Bezit en Bijzondere Collecties.

Nehalennia | 2009 | | pagina 8