Borsele Bourgondië Oranje 20 Aflevering 166 winter 2009 Heren van Veere Al heel lang bestaat er een nauwe band tussen Veere en de Oranjes. Waren het niet de inwoners van dit stadje die in 1747 de terugkeer van de stadhouder eisten? Of werd hen dit wellicht ingefluisterd door lieden die tegenwoordig gemakshalve als 'elite' worden weggezet? Deze bundel gaat echter over een eerdere periode: de machtsuitoefening door de Van Borsele's, de Bourgondiërs en de Oranjes tussen 1400 en 1700 als heren van Veere. Hans Cools beschrijft hoe de adelstand zich onder de Bourgondische en de Habsburgse vorsten uitbreidde en neemt daarbij als voorbeeld Maximiliaan van Bourgondië, die in 1546 benoemd werd tot markies, een titel die sporadisch werd toegekend. Louis Sicking schrijft over de grote machtsinvloed van deze families, niet alleen op Walcheren maar ook binnen het landsheerlijke bestuur van de Nederlanden. In zijn artikel zet Peter Henderikx gedetailleerd uiteen hoe het bezit van de heren van Veere tot stand kwam en wat de werkelijke reden geweest zal zijn Maximiliaan tot markies te verheffen. Vervolgens schetst Simon Groenveld in een helder betoog de gecompliceerde verhoudingen tussen de macht van de Oranjes als markies en hun bestuurlijk-politieke aspiraties in en buiten het gewest Zeeland. Wie nog de illusie had dat Willem van Oranje een eervolle benoeming tot markies te beurt viel, weet nu beter: hij kocht het markizaat en moest zich daarvoor diep in de schulden steken. Paul Rem geeft een beschrijving van de boedelinventaris van het huis Laterdael te Veere, verblijfplaats van prins Maurits en vergelijkt deze met enkele andere prinselijke verblijven op Walcheren. De archivaris van Veere, Peter Blom, stelt de lezer op de hoogte van de geschiedenis van het archief van het markizaat, waarvan heel wat stukken wonderbaarlijke zwerftochten hebben gemaakt. Omslag van het besproken boek. Heren en markiezen van veere en vliss1ngen

Nehalennia | 2009 | | pagina 22