Mededelingen van de Werkgroep CultuurHistorie Aflevering 166 winter 2009 Activiteiten honderdvijftig jaar Zeeuwse Bibliotheek 1859-2009 Om de 150-jarige geschiedenis van de Zeeuwse Bibliotheek te delen is er een uitgebreid programma samengesteld, waarbij niet alleen de bibliotheek onderwerp is maar ook Zeeland en Middelburg in de 19de eeuw in een bredere context worden geplaatst. Zo zijn er twee tentoonstellingen te zien: 12 hoogtepunten: honderdvijftig jaar verzamelen weergeven in 36 vitrines is geen sinecure. Daarom zijn 12 thema's benoemd, die corresponderen met 12 'kabinetjes', die bij elkaar een 12-tal hoogtepunten tonen uit het rijke bezit vanaf de late middeleeuwen tot heden. Deze zijn uitgekozen en beschreven in een speciaal nummer van het Zeeuws Tijdschrift door 12 daartoe uitgenodigde bekwame vakspecialisten. Bijzondere werken uit andere perioden omlijsten dit hoogtepunt. Om duidelijk tot uiting te laten komen dat verzamelen niet eindig is, zijn deze 'kabinetjes' over alle verdiepingen uitgestrooid. Rariteitenkabinet: de inhoud van een rariteitenkabinet blootgeven is de verrassing voorbij. De dichter Jan Zoet schreef in de 17de eeuw, waarin veel particulieren bijzondere verzamelingen aanlegden, de volgende dichtregels: 'Dit klain Vertrek bevat een Weereld vol gewoel, En zet, voor d'armste mensch, een Kaizerlikke stoel'. Vrij vertaald zegt de jubilerende Zeeuwse Bibliotheek: loop als een keizer naar binnen en vergaap u aan 150 jaar Bibliotheekgewoel. Te zien in de expositieruimte in het souterrain. Beide tentoonstellingen zijn te bezichtigen tot en met 16 januari 2010. Op de tweede verdieping bij het Zeeuws Documentatiecentrum is te zien de tentoonstelling Middelburg voorheen en thans... Stadsgeneesheer Samuel Coronel en de sociale kwestie (1859). In zijn boek Middelburg voorheen en thans: bijdrage tot de kennis van den voormaligen en tegenwoordigen toestand van het armwezen aldaar (1859) toonde stadsgeneesheer Samuel Coronel aan dat van de trotse handelsstad van weleer niets meer over was dan een bouwvallige spookstad waaruit de bewoners zienderogen wegtrokken. Mensen leefden in verkrotte woningen in armetierige omstandigheden, er was amper werk en slecht onderwijs voor de onderlaag van de bevolking. De veelal werkloze bevolking trachtte er iets bij te verdienen door in het flauwe lamplicht erwten te verlezen. Te zien t/m 2 januari 2010. Op het Plein is te zien 'Het bureau' van P.J. Meertens (1899-1985). Hét bureau uit Voskuils romancyclus 'Het bureau'. De volkskundige P.J. Meertens was jarenlang directeur van de bureaus dialectologie, naamkunde en volkskunde. In 1943 promoveerde hij op Het letterkundig leven in Zeeland in de 16de en de eerste helft van de 17de eeuw. Vanaf 1979 draagt een onderzoeksinstituut van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen zijn naam: het (P.J.) Meertens instituut, een instituut voor onderzoek en documentatie van Nederlandse taal en cultuur. Dankzij zijn naaste medewerker J.J. Voskuil geniet deze instelling landelijke bekendheid als 'Het Bureau'. Meertens wordt in deze zevendelige roman vertolkt als A.P. Beerta. Niet alleen wordt met de naam van de reeks het instituut bedoeld,

Nehalennia | 2009 | | pagina 24