Aflevering 166 winter 2009 Zantjes Drs. Matthias Lefebvre, taalwetenschapper aan de Universiteit van Gent, had een interessant verhaal over het onderdeel School en Kinderspelen uit het Woordenboek der Vlaamse Dialecten. De reacties op het onderdeel over de straffen op school gaf aan dat de aanwezigen er niet onbekend mee waren. En het honoreren van goed gedrag door middel van 'Zantjes', katholieke prentjes, en 'Zantjes Wale', profane plaatjes, werd door de spreker met mooie afbeeldingen geïllustreerd. De heer Lefebvre, die er zelf nog uitzag als een scholier, kreeg veel complimenten. Hierna werd door de komst van Omroep Zeeland het programma even omgegooid. Vorig jaar had mw. M. Meeuse uit Axel, zij is blind, geïnformeerd naar gesproken dialectverhalen. Haar werd beloofd dat er werk van gemaakt zou worden, en dat bleek gelukt. Pau Heerschap bood haar het eerste exemplaar van een luisterhoek op CD aan. Dit moment werd rechtstreeks uitgezonden. Het is de bedoeling een serie boeken in diverse dialecten uit te geven. Deze eerste uitgave had het bestuurslid uit Flakkee in eigen beheer laten produceren. Hij las een stukje voor, en het luisterhoek is zeker voor een groter publiek gemaakt. Rinus Willemsen vermaakte ons met een stukje schoolleven in het dialect van Biervliet. En zijn verhaal over spijbelen en over het nachtwacht spelen liet een heel andere kant van de secretaris zien. Buffet Na een aperitiefje stond een uitgebreid buffet gereed. Geen Zeeuwse koffietafel, zoals sommigen dachten. Het enige echte Zeeuws aan tafel was het dialect, en dat is op zo'n dag heel belangrijk. Maar de gerechten waren uitstekend, even als de bediening. Niks te klaehen. Behalve de lunchtafel werd ook de boekentafel druk bezocht. Het middagprogramma werd door Rinus Willemsen ingeleid. Leni en Henk Blom, muzikaal bijgestaan door Jikke Troost, lieten de aanwezigen genieten van het Schouws dialect. Het onderwijzersechtpaar spreekt uit ervaring, en met zijn visie op de verschillen in het onderwijs van toen en nu had Henk de lachers op zijn hand. In de 'Kleinkind polka' droeg het stel een roze bril! En dat is zo, opa's en oma's kijken er doorheen naar hun kleinkinderen! Jaap Murre ging met zijn vader en moeder op reis van Poofliet naar Ovezande, op de fiets. 'M'n 'adden altied wind tehen. En dan mosten m'n mit 't boatje van Gerrit Larooy van Scherpenisse nae Iesen, mit ieselukse hroate holleven.' Je voelde gewoon méé. Na het serveren van thee en koffie was er een bijdrage van Theo Raats, een 'nieuw gezicht' op de dialectdag. Maar wat mij betreft mag deze Kattendieker gerust terugkomen. Theo had een verhaal geschreven 'een mens kan nog eens wat meemaeke'. Een reis door de tijd van de schoolvakken. De schrijver/dichter wipte met gemak over van Adam en Eva op Abraham. En van zijn eigen schooltijd naar zijn diensttijd. Theo's rekenkunst bleek zijn handicap, en het publiek kreeg een mooie ontknoping te horen. Het is de bedoeling dat het verhaal van Theo op de site van de ZVD terecht komt waar iedereen het na kan lezen. Lodewijk Engel Een dialectdag is niet compleet zonder Engel Reinhoudt. Dat de moderne

Nehalennia | 2009 | | pagina 29