VAN DE ADVISEUR STREEKTALEN Aflevering 166 winter 2009 De Twentse Taaikamer Op 8 oktober bezocht de adviseur haar collega in Twente. In het museum Twentse Welle hebben ze eerder dit jaar een taaikamer ingericht. Na de taaikamer in het huis van Alijn en na de Zeeuwse Klapbank dus weer een museaal initiatief met gesproken taal. De Twentse taaikamer oogt heel modern, en is in dat opzicht ook anders ingericht dan de twee andere projecten. Er is een wand waarin allerlei voorwerpen staan die met taal in Twente te maken hebben. Belangrijke personen op foto of schilderij, boeken enz. Op een scherm kan je via een touch screen opzoeken wat je wil weten over een bepaald persoon, over een bepaald boek, of over bijvoorbeeld benamingen voor vogels of andere voorwerpen. Aan de wand is een bank vastgemaakt met een luister- en kijkplek. Op een klein scherm bij de stoel of op een groter scherm in de taalwand kan je naar afleveringen van een streektaalsoap kijken of naar een interview in het Twents. Op de luisterbank hoor je Twents, stukken uit de bijbel bijvoorbeeld enz. Het meest spectaculaire in deze ruimte is een sprekende tafel. De inrichters hebben 10 zinnetjes geselecteerd, die ze hebben laten inlezen door enkele Twentenaars. Diezelfde zinnetjes zijn ook ingesproken door iemand uit de naburige dialectregio's (Groningen, Stellingwerven, Achterhoek) en in het Engels en Duits. Het is de bedoeling dat de bezoeker hierdoor te horen krijgt hoe rijk de variatie in dialecten wel is in de regio, maar ook hoeveel gelijkenissen er zijn als je taal over een grotere regio bekijkt en beluistert. Leuke taalweetjes Soundbites Het Meertens Instituut heeft haar rijke collectie bandopnames (waarvan ook de Zeeuwse Klapbank gebruik heeft gemaakt) gedeeltelijk toegankelijk gemaakt via het internet. Op de website soundbites kunt u terecht voor meer dan honderd uren dialectluisterplezier. Voor heel Nederland zijn heel korte fragmenten van de dialectopnames te beluisteren. Zoals u kunt zien op de kaart op de website is ook Zeeland goed vertegenwoordigd met 86 plaatsen Het loont zeker de moeite deze website eens te bezoeken en wat tijd te nemen om hier en daar een fragment te selecteren, en uiteraard geldt dat niet alleen voor de Zeeuwse fragmenten. Ook de SCEZ wil binnenkort de Zeeuwse Klapbank digitaal aanbieden. Het verschil met de website soundbites is dat wij minder fragmenten zullen laten horen maar wel iets langere stukken, met een vertaling en wat achtergrondinformatie. U hoort hier meer over in 2010. Familienamenwoordenboek Frans Debrabandere wordt stilaan een bekende schrijver in Zeeland. Na zijn Etymologisch Woordenboek heeft hij nu ook een familienamenwoordenboek geschreven. Omdat er op korte termijn geen uitgever gevonden werd, is de tekst (meer dan 400 pagina's) integraal te doorzoeken op de website van Naamkunde van het Meertens Instituut (http://www.naamkunde.net/). Wilt u weten wat de oorsprong is van uw naam, zoek het dan gerust eens op. En als u nog niet genoeg hebt van het internet, dan kunnen we nog

Nehalennia | 2009 | | pagina 32