VANUIT DE REGIO'S Aflevering 166 winter 2009 altijd de volgende sites aanbevelen als het over het Zeeuws gaat: www. zeeuwsdialect.nl (van de Zeeuwse Dialect Vereniging), www.scez.nl bij het werkveld streektalen en www.geschiedeniszeeland.nl. waar een thema over de Zeeuwse dialecten te lezen is. Taaluniedebat Op 27 oktober zat de adviseur als 'debater' in het jaarlijkse Taaluniedebat dat dit jaar het thema Taalvariatie meekreeg. Het publiek had van de Nederlandse Taalunie vooraf de gelegenheid gekregen stellingen in te sturen. Enkele van deze stellingen kwamen aan bod. Het debat ging vooral over de standaardtaal en over de verschillende variëteiten van het Nederlands zoals dialecten, straattaal en jongerentaal. Anderhalf uur was veel te kort voor de vele stellingen die waren aangedragen. En het publiek kon met groene en rode kaartjes aangeven of zij akkoord gingen met de geponeerde stelling. Gelukkig waren er vooral groene kaartjes voor de stelling 'het is goed dat er dialecten bestaan'. Op de website van de Taalunie kunt u hun jaarlijkse krant aanvragen of downloaden, die dit jaar als thema 'taalvariatie' heeft. Eventueel kunt u er ook eentje komen afhalen bij de adviseur streektalen. Er is ook een speciale website gemaakt: www. elkvogeltie.org Daarop vindt u allerlei weetjes over taalvariatie. Fietsen Het jaar 2010 wordt in Zeeland een fietsjaar zoals u ook elders hebt kunnen lezen. Ook met taal willen we daar wat aandacht aan besteden. We zijn dus op zoek naar leuke verhalen over fietsen in Zeeland, en de daarbijbehorende Zeeuwse woordenschat. Spreekt u nog Zeeuws en kent u wat onderdelen van de fiets, dan vragen wij u om een vragenlijst in te vullen over de fiets. Deze vragenlijst kunt u downloaden op onze site www. scez.nl/streektalen of aanvragen bij de adviseur op 0118/670883. Cursus Zeeuws Graag willen wij nagaan welke behoeften er bij de leden van de vereniging bestaan i.v.m. een eventueel te organiseren cursus over het Zeeuws. Wat vindt u dat zeker behandeld moet worden in een cursus Zeeuws? Welke onderwerpen boeien u. De adviseur hoort graag uw meningen en uw vragen. Bent u geïnteresseerd in een dergelijke cursus of kent u mensen die hierin geïnteresseerd zijn, geef dan uw naam door aan de adviseur. Wij laten u dan weten wanneer een dergelijke cursus van start kan gaan. Graag uw mening en vragen naar v.de.tier@scez.nl of telefonisch 0118-670883. Vorig jaar reden er bij de Carnaval heel wat wagens in de stoet mee. Ook waren er loopgroepen. Nu is het dialect tijdens de Carnavalsdagen heel populair. Als we de uitslagen lezen van de prijswinnaars, dan komen we ook diverse dialectnamen tegen. In Aardenburg lazen we: De enige echte Uulehatters en de Zwalpeiers; In Hulst: De Verschiet me nietjes, Eu wa zain wai verschote, De Leutemakers, Wai staon veur den overgang, De Knosseljèrs, Lamswaarde: De snoepkes van de prins, De Feestverkens, wij sporen nie, Philippine: De Puimkes,

Nehalennia | 2009 | | pagina 33