Aflevering 166 winter 2009 39 Lievense! En Lievens was d'n anzehher. As t'r iemand hestorreve was, dan kwam 'tie langs de deure omdat tehen iederéén te vertelie. Lievense was 'n lange maehere man. En ie ad'n zwarte billetikker an. 'n Oahe zwarte 'n oed op z'n oad en ie droeg hrieze 'an'schoenen. Die an'schoenen ad 't ie nie an z'n anden, nee, die droeg 't ie in z'n rechsen 'n and as 'n bosje peetjes. As 't ie anbelden en d'r kwam iemand an de deuree, dan nam 't ie z'n oahen 'oed af en mit 'n laehe. donkere stemme dreunden Lievense dan z'n slechte nieuws op. Ik 'ad in die tied welles hoare van Maehere Hein. En 'ad die man an de deure z'n 'oed af dee, leek 't ie in mien kinderhedachten meraekels vee op Maehere Hein. Ja, nog sterker ie was 't Want de man 'ad 'n wat inhevalle hezicht mit 'n hroate bril op. Z'n aer das dun en wit. Eén këêr dee ik per abuus de voardeure open: 'k wist nie oe hauw a 'k m'n moeder most roepe. Wat a'k as kind oak roar vond, dat 't ie dan oak nog wel 'n kleinugheidje kreeg a 't ie z'n verhael hedaen ad. Op straete liep ik altied mit 'n hraote boohe om de man êêne, want ik wou nog nie in 't vizier komme bie Maehere Hein. Deu de ruutjes van de wienkel in de Brugstraete eb' ik oak wellus doadskisten zien staen. Tussen de klompen. Noe, a julder nog nie behriepe waerom ad ik héén klompen droeg, en mien broer wè, dan weet i 't nie méér. In zijn verhaal neemt ook de lijkkoets, die van het sterfhuis naar het graf reed, een plaats in zijn herinnering in. Zoals bij velen van ons. Want de jeugd die naar school liep, werd onderaan de Verbrande straat- het Domeniestraetje- geconfronteerd met de lijkdienaar die bezig was de koets te tooien met de attributen die bij de schrijver van dit verhaal, nog in zijn geheugen gegrift staan. Begrafenis in Tholen, bezorgd door Kees Fase. Bie de behraefenis liep Lievense voa de koese. Ons keken tuus altied deu de spleetjes van 't rolluuk. Iederéén dee toendertied ommers z'n herdienen dicht ad de stoet verbie kwam. Eêst kwam de liekbidder, dan de vier zwarte paerden mit lange zwarte laekens om die van voaren dicht heknoapt waere. De paerden 'adden zwarte oagkleppen voa en lange zwarte pluumen op d'r kop. Ze trokken die hroate zwarte koese, die ad mit laekens hedrapëêrd was. En deu de kieren kon je soms de kiste zien staen. Op de bok zat de koetsier, oak diep in 't zwart. En die keek net zo treurig as Lievense. Op d'oeken van de straeten stongen de mensen, nieuwsgierig, meelevend, êêl zach'jes fluusterend, want ommers, van de doden mag men geen kwaad spreken. En boven Thole, dae dreunden êêl monotoon de zwaere klokken van de Hroate Kerreke.. Jopie Meerman, dialect Tholen.

Nehalennia | 2009 | | pagina 41