Aflevering 166 winter 2009 47 de regenbak in trok. waardoor ze verdronken. De heer Stoutjesdijk, (Sint- Annaland) verwijst naar een artikel van onze vroegere voorzitter, Ir. M. A. Geuze, die hierover had geschreven in De Eendrachtbode en mogelijk ook in ons blad. Uit Poortvliet meldde onze correspondentie: In sloten, watergangen, regenbakken en wellen zat Osie Pik. Wie daar te dicht dicht bijkwam, werd door het monster meegesleurd onder water en verdronk. Bruinisse: Osie Pik zat in den tras en Ouddorp: D'n broewlöözen die in d'n tras woonde. Vraag 2. Kent u verhalen over verborgen schatten? In Krommenhoek (W), zouden gouden engelen begraven liggen bij het kerkhof. Die zijn afkomstig van de kerk van Sint-Laurens (Oostkapelle); Bekend, in Oostkapelle (Driewegen, Ovezande); de 12 gouden apostels in Sluis (Groede); Bij de menne van Hoeve Willemskerke (Hoek). Onderaardse gangen in Zierikzee? (Foto Rinus Willemsen.) Vraag 3. Zijn er verhalen bekend over onderaardse gangen? (Oostkapelle); Slot Oostende in Goes (Ovezande, Driewegen); Tussen Slot Moermond en Huis De Helle, tussen de kerk van Haamstede en het Slot Haamstede. (Haamstede); Teun Rosmolen (Zierikzee) schrijft ons dat er een legende gaat, dat er vanaf Slot Moermond bij Renesse een onderaardse gang liep naar het jachthuis 'De Hellle' bij Noordwelle. Dit verhaal is in een streekverhaal voor de jeugd, 'De Schouwse Smokkelaar' gebruikt. Ook in Zierikzee, gaat hij verder, werd er verteld dat er vanaf bepaalde herenhuizen onderaardse (vlucht) gangen liepen. En er zijn inderdaad bij verbouwingen resten van gangen gevonden. Van Kasteel Sint-Maartensdijk naar (Sint- Annaland); bij Ter Hagen (Koewacht); Er werd altijd beweerd, dat er vanaf de Kloosterwei 2/> km buiten het dorp) een onderaardse gang zou lopen naar een huis aan de Voorstraat, de hoofdstraat. Er is nooit iets van gevonden. In of bij de Kloosterwei zou een klooster gestaan hebben. In de annalen is daar nooit iets van gebleken. Wel kwamen op die plaats bij het omploegen, stukken steen naar boven. Of er ooit opgravingen zijn gedaan, weet ik niet. Tot slot nog een oud rijmpje: Sommersdiêkse holle bollen Komme van den diek ofrolle Van d'n diêk al in de sloat Met d'r hêêle hoentje bloat. Sommerdiêk is de plaatselijke benaming van ons dorp, Wij zijn dus Sommerdiekers, besluit de heer P. Lodder zijn uitgebreide bijlage (Sommelsdijk). Vraag 4. Zijn er verhalen bekend van mensen die net iets meer konden/ kunnen, dan andere mensen. Met de helm geboren?

Nehalennia | 2009 | | pagina 49